New York Times: Türkiye bedel ödüyor

Amerikan New York Times gazetesi, Ben Hubbar ve Ceylan Yeğinsu imzalı haberiyle Türkiye-Irak sınırında yaşanan gelişmeleri bugünkü birinci sayfasına taşıdı. Gazete, Türkiye'nin 'bedel ödediğini' öne sürdü

New York Times: Türkiye bedel ödüyor

Irak'ta Türk vatandaşlarının rehin alınması olayının ardından Türkiye'nin sınır ötesi ticaretinin tamamen durduğunu aktaran gazete, "Bir zamanlar bu sınır hattı sonuna kadar açıkken Türkiye, Suriye lideri Beşar Esad'ı devirmek için savaşan tüm isyancı grupların kolayca geçişine izin verdi. Bu da, Irak'ta yıldırım hızıyla bir savaş başlatan Sünni militanların gelişimi için Suriye'de verimli bir ortam hazırladı" ifadelerine yer verdi.

Yıllardır sınır hattında çalışan Türk kamyon şoförü Turfan Aydın'ın sözlerine yer veren New York Times, şoförün  "Üç yıldır Suriye'de IŞİD bayrakları görüyoruz ve bu Türkiye yüzünden. İçeri girmelerine Türkiye izin verdi" şeklindeki yorumunu aktardı.

Gazete, Türk hükümetinin, IŞİD'in yükselişiyle birlikte oluşan kaosa yardım etmenin bedelini ödediğini öne sürdü.

Türkiye'nin "komşularla sıfır sorun" politikası sayesinde imrenilen bir İslami demokrasi ve ekonomik büyüme örneği oluşturduğunu yazan gazete, Irak pazarına açılarak bu politikadan sonuna kadar yararlanıldığını aktardı. Ancak New York Times, bugün gelinen noktada bölgedeki birçok kişinin, Suriye'deki radikallerin yükselişini kolaylaştırdığı için Türkiye'yi suçladığını yazdı.