Nevin Yanıt'ın doping skandalını POSTA ortaya çıkardı

Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, A ve B numunesinde yasaklı madde bulunan Nevin Yanıt'a 2 yıl men cezası verdi. POSTA, Yanıt'ta doping tespit edildiğini 23 Mart'ta duyurmuştu.

Nevin Yanıt'ın doping skandalını POSTA ortaya çıkardı

Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, gündemindeki konuları görüşmek üzere 27 Ağustos 2013 Salı günü toplandı. Toplantıda alınan kararlar ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamda şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, gündemindeki konuları görüşmek üzere 27 Ağustos 2013 Salı günü toplanmıştır.

Disiplin Kurulu Başkan Vekili Av. İhsan Yeşilyurt’un başkanlık yaptığı toplantıya üyeler Av. Yasin Bahadır Akyürek ve Av. Doç. Dr. Devrim Güngör katılmıştır.

Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, yaptığı toplantı sonucunda milli atlet Nevin Yanıt’a A ve B numunesinde yasaklı madde bulunmasından dolayı 2 yıl yarışmalardan men cezası verdi.

Uluslararası Atletizm Birliği (IAAF)’dan alınan yazıda, milli atlet Nevin Yanıt’ın, 8 Şubat 2013 tarihinde Düsseldorf’da katıldığı P.S.D. Bank Yarışması’nda verdiği idrar örneklerinde yasaklı madde çıktığı belirtilmişti. B numunesi de pozitif çıkan Nevin Yanıt’ın savunmaları Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’na gönderilmiş, Nevin Yanıt’ın savunmalarının değerlendirilip Disiplin Kuruluna görüş belirtilmesi istenmiştir. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’ndan alınan görüşler, Disiplin Kurulunca değerlendirilmiş ve Atletizm Disiplin Talimatı’nın 36. maddesinin 1-a bendi i fıkrası uyarınca 2 yıl yarışmalardan men edilmesine karar verilmiştir.

Ayrıca, milli sporcu Merve Aydın’ın federasyonun izni olmadan yurtdışında yarışmaya katılmasından dolayı savunmasının istenmesine ve iki yıl doping cezası alan Berdan Burak Demir’in antrenörü Fikret Özsoy’dan savunma istenmesine karar verilmiştir.

POSTA ORTAYA ÇIKARMIŞTI

POSTA 23 Mart'ta Türk spor tarihinin en büyük doping skandallarından birini ortaya çıkarmıştı. Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA), Uluslararası Atletizm Federasyonu’na (IAAF) dopingli atletlerin listesini göndermişti.

Bu listede 1500 metre Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır Alptekin’den sonra 100 ve 60 metre engelli Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt’ın da yer aldığı ortaya çıkmıştıtı. Nevin Yanıt’ı doping maddesi içermediğini sandığı performans artırıcı bir ilaç yakmıştı. Nevin bu ilacı kendisine veren şirketi dava etmişti.