Müslüman Kardeşler Mübarek yönetimiyle uzlaştı

Mısır'da ülkenin en güçlü muhalif örgütü Müslüman Kardeşler 50 yıl sonra ilk kez Mübarek yönetimi ile masaya oturdu. Yapılan görüşmelerde anayasal değişikliklerle ilgili komite kurulması kararına varıldı

Müslüman Kardeşler Mübarek yönetimiyle uzlaştı

Mısır'da ABD yönetimin de desteğiyle Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek için politika sahnesinden 'onurlu' çıkış formülü aranırken, ülkenin en güçlü muhalif örgütü Müslüman Kardeşler, Mübarek yönetimiyle masaya oturdu. Yapılan görüşmelerde anayasal değişikliklerle ilgili komite kurulması kararına varıldı. Mübarek rejiminin yasakladığı muhalif örgütün Mısır yönetimiyle masaya oturması, iki taraf arasındaki ilişkilerde tarihi bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Mısır'da iktidar ile muhalefet grupları, anayasada değişikliklerle ilgili olarak Mart ayına kadar bir komitenin kurulmasında anlaştı. Hükümet sözcüsü Magdi Radi, önümüzdeki ayın ilk haftasına kadar anayasada yapılması gerekli değişiklikleri hazırlayacak bir komitenin kurulacağını açıkladı. Sözcü, yargı erkini ve bazı siyasileri kapsayacak bir komitenin kurulmasında anlaşma sağlandığını belirtti. Hükümetin muhalefetle görüşmesine Müslüman Kardeşler ile 25 Ocaktan bu yana düzenlenen gösterilerde yer alan bazı gruplar katıldı.

50 YIL SONRA İLK KEZ UZLAŞTILAR

Mısır'da bugünkü görüşmeyle, 50 yıl sonra ilk kez iktidar, Müslüman Kardeşler ile masaya oturmuş oldu. Müslüman Kardeşler’in üst düzey yetkililerinde Essam El Erian, AFP haber ajansına, "Görüşmelere bugün (Pazar) katılacağız" açıklamasını yapmış, bu açıklamadan saatler sonra, Müslüman Kardeşler'in aralarında bulunduğu muhalif gruplar ile iktidar arasındaki görüşmelerin başladığı belirtilmişti.

Resmi Mena ajansının haberine göre, tüm siyasi güçlerin davet edildiği ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman tarafından yönlendirilen ulusal diyalog çerçevesindeki müzakerelere Müslüman Kardeşler, liberal Vefd partisi, sol görüşlü Tagammu temsilcileri, 25 Ocaktaki isyan hareketini başlatan demokrasi yanlısı grupların seçtiği bir komisyon ile bağımsız siyasetçiler ve Necib Seviris gibi işadamları katıldı.

Görüşmelerde laikler, bağımsız hukukçular ile Muhammed El Baradey’in temsilcileri de yer aldı. Erian, Müslüman Kardeşler’in görüşmelerde yer alması için, 28 Ocak’tan beri Tahrir Meydanı’nda bulunan protestocuların yapılacak görüşmelerde temsil edilmesi şartını koşmuştu.

MÜBAREK İÇİN ‘ÇIKIŞ’ FORMÜLÜ ARANIYOR

Diğer taraftan taraflar arasında devam ettirilen görüşmelerde, ABD'nin de Mısır ordusuyla üst düzey temasların ardından 30 yıldır ülkeyi demir yumrukla yöneten Mübarek'i 'onurlu' bir şekilde politika sahnesinden çekme planı yaptığı belirtiliyor.

Son plana göre, Hüsnü Mübarek yetkilerini istihbarat başkanlığı sırasında ABD ile çok sıkı ilişkiler içinde olan yardımcısı Ömer Süleyman’a devredecek. Tam yetkili Devlet Başkan Yardımcısı Süleyman, geçiş dönemi hükümeti kuracak ve muhalefet ile reformlar konusunda görüşmeler başlatacak.

Bu süreçte Mübarek'in, Kızıldeniz kıyısındaki tatil beldesi Şarm el Şeyh’te buluan malikanesine çekilmesi ya da rutin sağlık kontrolleri gerekçesiyle Almanya’da bir kliniğe gitmesi seçenekleri değerlendiriliyor.

Mısır'daki muhalefetin önde gelen isimlerinden Muhammed El Baradei ise bu politikaya karşı çıkıyor. ABD yönetiminin, Mübarek veya Süleyman'a destek vermesinin büyük bir geriye gidiş olacağını söyleyen El Baradei, "Doğru olması halinde bu büyük bir geriye gidiş olurdu. Size bunu söyleyebilirim" dedi.

HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

Başkent Kahire'de, hükümetin kamuda çalışan memur ve işçilere bugün iş başı yapmaları çağrısında bulunmasının ardından, kamu kesiminde çalışanlar sabah saatlerinden itibaren iş başı yaptı.

Polisin bazı bölgelerde görev başı yapmasıyla birlikte özel döviz büroları ve petrol istasyonları da hizmet vermeye başladı. Bankaların da yavaş yavaş açılmaya başladı. Gazete dağıtımındaki sıkıntılardan dolayı gelişmeleri televizyonlardan izleyen halka, bugün ülkede yayımlanan tüm gazeteler de ulaştı.