Mursi'nin tutukluluk süresi uzatıldı

Mısır'da ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin tutukluluk süresi 15 gün uzatıldı

Mursi'nin tutukluluk süresi uzatıldı

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın yayınladığı habere göre, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Mursi hakkında, "5 Aralık 2012 tarihinde Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde anayasa taslağını protesto eden göstericilere karşı şiddeti kışkırtmak" suçlamalarıyla yeni bir dava açıldı.

Bu davadan da tutuklu yargılanmasına karar verilen Mursi’nin bu çerçevede tutukluluk süresinin 15 gün uzatıldığı belirtildi.

Askeri darbeyle görevden alınan Mursi, daha önce 25 Ocak 2011’de yaşanan devrim sürecinde "Vadi Natrun Hapishanesinden firar etmek, Hamas’la işbirliği yapmak" gibi çeşitli suçlamalarla hakkında açılan davada 15 gün hapsine karar verilmiş, bu davadan tutukluluk süresi 15 Ağustos tarihinde, 30 gün süreyle uzatılmıştı.

Buna göre, Mursi önceki davadan uzatılan tutukluluk süresinin 15 Eylül’de dolmasının ardından, hakkında yeni açılan "Cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki olaylarda şiddeti kışkırtma" suçlamalarıyla 15 günlük daha tutuklu kalacağı kaydedildi.

MURSİ SORULARA CEVAP VERMİYOR

Mursi, savcılık müfettişi tarafından kendisine yöneltilen, "5 Aralık 2012'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde anayasa taslağını protesto eden göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla ilgili sorulara cevap vermeyi reddetti.

Mursi'nin yöneltilen hiçbir soruya cevap vermediği belirtildi.

AA