Mübarek istifa etti

Mübarek istifa etti

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifa ettiği açıklandı. Böylece 30 yıllık Mübarek iktidarı, protestoların doruğa ulaştığı 18. günde devrildi. Yardımcısı Ömer Süleyman yaptığı açıklamada, Hüsnü Mübarek'in görevini orduya bıraktığını duyurdu. Mübarek'in istifasıyla hükümet de düştü.

İstifa haberinin duyulmasıyla Mısır sokaklarında tarihi bir coşku yaşanırken, Kahire'deki Tahrir Meydanı'ndan "Mısır kurtuldu, başardık" sloganları yükseliyor.

Bu arada açıklama yapan muhalif kanadın önemli isimlerinden El Baradey, "Bu hayatımın en güzel günü, ülke kurtuldu" dedi.

El Arabiya televizyonu, "Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Ömer Süleyman'ın yeni dönemde rolü olmayacağını, ordu ve Anayasa Mahkemesi'nini geçiş sürecini birlikte yöneteceğini duyurdu. Ordunun bir açıklama yaparak Meclis'i ve hükümeti lağvetmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın (TSİ) saat 20.30'da açıklama yapacağı açıklandı.

Bu arada diplomatik kaynaklar, istifanın Türkiye tarafında da memnuniyet yarattığını bildirdi.

Mübarek'in Kahire'den ayrılarak Sharm el Sheikh'e gittiği yönünde haberler geliyor.

MISIR SOKAKLARINDA TARİHİ SEVİNÇ

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifası  tüm ülkede kutlanıyor. Başkente Kahire’nin yanı sıra ikinci büyük kent İskenderiye’de de halk

Mübarek’in gidişini havai fişeklerle kutladı, şehir merkezlerinde konvoylar oluşturan halk "Başardık" sloganları attı. 18 günlük gergin bekleyişin yerini sevince bırakmasının ardından Kahire’nin diğer yerlerinde de gösteri yapan protestocular da kutlamalara katılmak için Tahrir meydanına akın etti.

Uluslararası medya kuruluşları Mübarek’in istifasını flaş haber olarak geçerken, Mısır’da istifasının ardından Mübarek’in ülkeyi terkedip terketmeyeceği ve konumunun ne olacağı tartışılmaya başlandı.

Mısır’ın devlet televizyonu Nil TV ve Egypt Radyo TV Union 1 (Ertu1) da, süreçle ilgili ordu ve sivil yetkililerden bazı önemli açıklamaların
gelebileceğini duyurdu.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle