MS'i egzersizle yenin!

Uzmanlar yürüyüş, yüzme, yoga ve klinik pilatesin MS hastaları için hayat konforu sağlayacak önemli egzersizler olduğunu belirtiyor

MS'i egzersizle yenin!

İzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fadime Küçük, Türkiye’de 40 bin tanı almış, 40 bin tane de tanısı henüz konmamış ancak Multipl Skleroz (MS) olduğu tahmin edilen hasta bulunduğunu söyledi.

Fizik tedavinin, tanı koyulduğu andan itibaren önerildiğini hatırlatan Küçük "Özellikle atak dönemlerinde solunum egzersizleri ve yatak içinde yapılan egzersizler önerilir. Bunun yanında vücut sıcaklığını artırmayan su içi egzersizler de önerilebilir" dedi.

VÜCUT SICAKLIĞI ARTMAMALI

MS’in vücut sıcaklığının 0.5 derece artışından bile olumsuz etkilenebileceğini hatırlatan Küçük "Vücut sıcaklığını artıracak sporlar kesinlikle önerilmez çünkü vücut sıcaklığı 0.5 sg. artsa bile sinir iletimi kesilir ve ilave semptomlar açığa çıkabilir. Diğer yandan futbol, basketbol gibi patlayıcı, sıçrayıcı kuvvet gerektiren sporlar kesinlikle önermiyoruz. Yürüyüş, kayak, yüzme önerilir. Bunun yanında yoga, klinik pilates de önerilebilir" dedi.

YORGUNLUĞA YOGA VE PİLATES

MS’in en önemli semptomunun yorgunluk olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Küçük, yorgunlukla baş etmenin en güzel yolunun hücrelerin ve dokuların daha fazla oksijenlenmesi yani egzersiz olduğunu söyledi.

Küçük, "Özellikle klinik pilatesle bu kasları kuvvetlendirmek ilk amaçtır. Bu açıdan klinik pilates hem düzgün duruşun devamının sağlanması, hem solunum kapasitelerini artırması açısından son derece uygundur. Diğer yandan yoga da vücut farkındalığının artması, solunum ve genel gevşeme üzerindeki etkilerinden dolayı son derece uygundur" değerlendirmesinde bulundu.

EGZERSİZ PROGRAMI KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMALI

Yüzme ve yürüyüşün MS için faydalı egzersizler olduğuna değinen Küçük, her hastanın etkilenim ve semptomlarının farklı olması nedeni ile egzersiz programının kişiye özel hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.

Küçük "Program hazırlanırken kalp hızı ve kan basıncı referans olarak alınır ve kalp hızına göre egzersiz şiddeti belirlenir. Bir egzersiz veya spor programı hazırlanırken öncelikle ısınma, asıl aktivite ve soğuma periyotları olmalıdır. Haftada 3-5 gün, 30-45 dakika egzersiz uygun ve yeterlidir" dedi.

KEMİK ERİMESİNİN ÇARESİ KALSİYUM, GÜN IŞIĞI VE EGZERSİZ

Bir bağışıklık sistemi hastalığı olan MS’te uygulanan immunusuprosif tedaviler, yürüyememe ve denge problemleri nedeni ile kemik erimesinin görülebildiğini hatırlatan Küçük "Uygun ve düzenli egzersiz yaparak kemiklerde kalsiyum depolanması artırılabilir. Gün içinde 15-20 dakikalık gün ışığı alınması da D vitamini eksiğini karşılayacaktır. Egzersiz yapmak da kaslarda kuvveti artırarak kemikler üzerinde olumlu yönde baskı yaratır ve bu da kemik erimesini engeller" dedi.

İHA