Mısır'da gözaltına alınan 2 Türk serbest!

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde gözaltına alınan iki Türk turistin serbest bırakıldığı bildirildi. Mısır'da gözaltında tutulan TRT Muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresi ise iki hafta uzatıldı

Mısır'da gözaltına alınan 2 Türk serbest!

Mısır’da Cumartesi günü El Fetih Camii’nde gözaltına alınan TRT Muhabiri Metin Turan’ın gözaltı süresi savcılık tarafından iki hafta daha uzatıldı. Gözaltı süresinin uzatılmasına gerekçe olarak “eksik belgeler” gösterilirken, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği savcılık kararına itiraz etti.

'GAZETECİLİK YAPMAYA GİTTİM'

Edinilen bilgiye göre, TRT muhabiri Turan’ın dün savcılığa iletilmesi öngörülen dosyası ancak bugün öğle saatlerinde tamamlandı. Bu dosyada Turan’la ilgili Mısır makamlarının “Terörist gruplarla birlikte hareket ettiği” iddialarının yanı sıra, kendisinin verdiği “El Fetih Camii’ne diğer meslektaşlarımla birlikte gazetecilik yapmak için gittim. Gazetecilik dışında hiçbir amacım yoktu. Olaylar çıkması üzerine cami içinde mahsur kaldım” ifadeleri de yer aldı.

Turan’ın El Fetih Camii’nde gözaltına alınan diğer gazeteci ve Müslüman Kardeşler yanlılarıyla birleştirilmiş dosyası savcılığa iletildiğinde Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği’nin tuttuğu avukat da hazır bulundu. Avukat Turan’ın serbest bırakılmasını istedi. Savcının dosyayı incelemesinden sonra Turan’ın gözaltı süresinin iki hafta daha uzatılması uygun bulundu. Turan’la birlikte diğerlerinin de süresi uzatıldı.

'TEMİZ KAĞIDI' EKSİK

Hürriyet’e bilgi veren yetkililer, “Savcının gerekçesinde Turan ve diğerleri hakkında bazı devlet kurumlarının vermesi gerektiği ileri sürülen ‘Temiz’ kağıtlarının eksik olması gösterildi. Gözaltı süresinin uzatılmasına 48 saat içinde itiraz hakkı var. Büyükelçiliğin avukatı anında itirazı yaptı. Turan’ın serbest kalması için girişimlerimiz yoğun şekilde devam edecek” dediler.

SERBEST KALIR DİYE DÜŞÜNÜLÜYORDU

Ankara, geçen pazar günü Kahire Büyükelçiliği yetkililerinin Turan’la üç saate yakın görüşmesinden sonra serbest bırakılmasını ümit ediyordu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da dünkü günkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Ümit ediyoruz ki Metin Turan arkadaşımız bugün (dün) geç saatlerde bölge savcısının ifadesini aldıktan sonra serbest bırakılacaktır” demişti.

AA: TARİHİ MEKANDA ÇEKİM YAPIYORLARDI

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde ise gözaltına alınan iki Türk turistin serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alındığı söylenen iki Türk turistle ilgili Ankara’dan ilk tepki Dışişleri’nden geldi.

Anadolu Ajansı, iki Türk turistin görüntülenmesi yasak tarihi mekanlarda çekim yaptıkları esnada gözaltına alındığını belirtti.

Ajansın haberine göre, jeoloji alanında araştırmacı olduklarını ifade eden 52 yaşındaki Ali Han ve 42 yaşındaki Ahmet Keris isimli iki Türk vatandaşının üzerinde bölgenin yüzölçümünü gösteren harita bulunduğunu bildirdi. Han ve Keris'in emniyet yetklilerine, yeryüzü katmanları üzerine çalıştıklarını ifade ettikleri belirtildi. Mısır'ın Luksor kenti, dünyadaki en önemli tarihi kentler arasında yer alıyor.

TURLAR MISIR'A GİTMİYOR

Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, son dönemlerde tur acentalarının hiçbirinin Mısır'a paket tur düzenlemediğini söyledi. Bundan 5-6 ay önce Sharm El Sheikh bölgesine turların yapıldığını ancak Mursi'nin devrilmesi ile birlikte başlayan karışıklık nedeniyle oraya olan turların da iptal edildiğini anlatan Özkar, "Şu anda gitmek isteyen alır biletini yine yine gider ama hiç bir firma tur düzenlemiyor. Sadece münferit gidişler söz konusu" dedi.