Milli takımlar yabancılara emanet

Türkiye'de futboldan basketbola, okçuluktan buz hokeyine kadar birçok branşta federasyonlar, milli takımlarda başarıyı yabancı isimlerde arıyor

Milli takımlar yabancılara emanet

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde (A) Milli Futbol Takımı, Almanya ve Azerbaycan yenilgisiyle tartışılmasına rağmen Hollandalı teknik direktör Guus Hiddink ile başarı ararken, diğer 23 federasyonda da yabancı isim görev yapıyor.

FIBA 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Karadağlı Bogdan Tanjeviç ile (A) Milli Basketbol Takımı dünya ikinciliği elde ederken, son olarak Tenis Federasyonu da İspanyol teknik direktör Lluis Bruguera ile sözleşme imzaladı.

Özellikle kürek, masa tenisi, atletizm, halter gibi olimpik branşların yanı sıra kış oyunlarından kayak, buz hokeyi ve buz pateni gibi federasyonlar teknik kadrolarında yabancı isimlere yer veriyor.

YABANCI TEKNİK DİREKTÖRLER VE BRANŞLAR

Atletizm: Teodoru Agachi (Disk-Gülle-Çekiç-Romanya), Guillermo De La Torres Duartes (Yüksek Atlama-Küba), Mykola Kolodieiev (orta-uzun mesafe-Ukrayna), Charley Strohmenger (uzun atlaka-Güney Afrika) Atıcılık: Diego Gasperino (İtalya)
Badminton: Tan Phick Eng (Malezya) Basketbol: Bogdan Tanjeviç (Karadağ)
Bisiklet: Horst Strunk (Almanya)
Buz Pateni: Brian Gray (Curling-İskoçya), Song Lun (Artistik buz pateni-Çin), Wang Xuemei (Hız pateni-Çin), Cristina Pastorelli (Senkronize-İtalya)
Buz Hokeyi: Keith Mcadams (ABD)
Cimnastik: Maya Kondokova (Moldovya)
Eskrim: Emil Oancea, Nicolae Pop (Romanya)
Futbol: Guus Hiddink (Hollanda)
Gelişmekte Olan Spor Branşları: Daniel De Rudder (Korfbol-Belçika) Golf: Spencer Hendersoon (İskoçya)
Güreş: İshak İrbayhanov (Dağıstan)
Halter: Valanten İvanov Gemedzhiev (Bulgaristan)
Kano: Ogenyena Dusheva (Bulgaristan)
Kürek: Lubomir Kisiov (Kanada) Kayak: Vladimir Makuc (Alp disiplini-Slovenya), Tomaz Bernik (Snowboard-Slovenya), Vasja Bajc (Kayakla atlama-Slovenya), Bine Norcic (Kayakla atlama-Slovenya), Ales Selak (Kayakla atlama-Slonvenya), Torald Rein (Kayakla atlama-Almanya), Yuriy Ivanov Mitev (Biathlon-Bulgaristan)
Masa Tenisi: Chao Jiang (Çin) Okçuluk: Kim Jeog Ho (Güney Kore)
Satranç: Efstratios Grivas (Yunanistan), Adrian Michalchishin (Slovenya), Mikhail Gurevich (Belçika) Tenis: Lluis Bruguera (İspanya)
Yelken: Jockem Brenningmeijer (İsrail)
Yüzme: Dimitri Mancevic (Slovenya)
Wushu: Zhang Ligong ve Mu Xi Jun (Çin)