Midesini üşütmüş dediler, şimdi yoğun bakımda!

Mine Çavdar İzmir'de karın ağrısı şikayetiyle 3 gün üst üste devlet hastanesine gitti. 14 yaşındaki Çavdar'ı midesini üşüttüğünü söyleyip iğne yaparak eve gönderdiler. Ancak Çavdar'ın apandistinin patladığı ve zehirli sıvının iç organlarında çürümeye yol açtığı ortaya çıktı. Mine, şu an yoğun bakımda...

Midesini üşütmüş dediler, şimdi yoğun bakımda!

İzmir Ödemiş'te yaşayan Ödemiş Ortaokulu öğrencisi Mine Çavdar, geçen 23 Mayıs’ta, karın ağrısı şikayetiyle ailesi tarafından ilçedeki devlet hastanesine götürüldü. Acil serviste doktorlar, müdahale ettikleri Mine Çavdar’ın midesini üşüttüğünü söyleyip iğne vurarak taburcu etti. İki gün üstüste karın ağrısı şikayetiyle aynı hastanenin aynı birimine götürülen talihsiz kıza, hep aynı tedavi uygulandı. İddiaya göre doktorların ağrıya dayanamamakla suçladığı Mine Çavdar’a, her seferinde ağrı kesici iğne vurulup, evine gönderildi.

APANDİSTİ PATLADI, İÇ ORGANLARI ÇÜRÜMEYE BAŞLADI

İlk hastaneye gitmesinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen ağrıları dinmeyen Mine Çavdar, bir kez daha aynı hastaneye gitti. Bu kez, ultrason çekilen Çavdar’ın apandistinin patlamış olduğu belirlendi. Hemen ameliyata alınan Mine Çavdar, daha sonra da sağlık durumunun ciddiyetini koruması üzerine İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorların kontrolünde akciğerinde sönme olduğu ve yine Çavdar’ın vücuduna yayılan zehirli sıvının da, iç organlarda çüremeye neden olduğu belirlendi. Bir kez de bu hastanede ameliyat edilen ve yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veren Mine Çavdar’ın, iyileşmemesi durumunda doktorları üçüncü ameliyatı da yapacakları açıklandı.

'AMMA DA ACIYA DAYANIKSIZSIN'

Haberin devamı için ikinci sayfaya geçiniz

Kızının yattığı hastaneden bir an olsun ayrılmayan anne Fatma Çavdar ile baba Mehmet Çavdar, yaşadıklarına isyan etti. Fatma Çavdar ile Mehmet Çavdar, hem Sağlık Bakanlığı’na hem de savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Büyük üzüntü yaşayan Fatma Çavdar, "Kızım acıdan kıvrınıyordu. Doktora götürüyorduk ama bize hep üşüttüğü söylendi. İğne yapıldı, eve gönderildi. Ne yapacağımızı bilemedik. Ama sonra acılar geçmeyince yine gittiğimizde bu kez apandistinin patladığını söylediler. Kızım ölümden döndü. Hala da tam olarak hayata tutunmuş değil. Bu nasıl doktorluk. Doktor, kızım acı çektiğini söylediğinde ’Amma da acıya dayanıksızsın’ diye ona kızıyordu. Şimdi apandistinin patlamış olduğu belirlendi. Kızım bundan sonra eski sağlıklı günlerini yaşayacak mı bilmiyorum. Ama ben bu işin peşini bırakmayacağım. Başka çocukların zarar görmemesi için bu mücadeleyi vereceğim" dedi.

İnşaatlarda çalışan baba Mehmet Çavdar da, insan sağlığına gerekli önemin verilmediğini öne sürerek, yetkililerin bu konuda harekete geçmesini istedi.

DHA

2