MHP'nin emekliye zam teklifi gündeme alınmadı

MHP'nin emekliye zam teklifi gündeme alınmadı

TBMM Genel Kurulunda, MHP’nin, emekli maaşlarına zam yapılmasına ilişkin kanun teklifinin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerisi kabul edilmedi.
Öneri üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "torba tasarı"da, emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili düzenlemenin aynısını kanun teklifi olarak getirdiklerini söyledi. Vural, amaçlarının, söz konusu düzenlemenin tasarıdan bağımsız olarak hızlı bir şekilde yasalaşmasını sağlayarak emeklilere müjdeli bir haber vermek olduğunu kaydetti.

Oktay Vural ayrıca, bugün "torba tasarı"nın 5. bölümünün bitiminin ardından polis memurlarının askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarının yasalaştırılabileceğini ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise MHP’nin önerisine itiraz etmelerinin mümkün olmadığını, çünkü düzenlemenin zaten torba tasarıda yer aldığını, ancak söz konusu kanun teklifinin daha "gelen kağıtlar" kısmında bile yayımlanmadığını ifade etti.

Elitaş, teklifin yayımlanmasının, komisyonda gündem oluşturulmasının, siyasi partilerle yapılacak görüşmenin belli bir süre alacağını, teklifin en erken salı günü görüşülebileceğini kaydederek, "Madem emeklilerle ilgili bu kadar hassas davranıyorsunuz, teklifi beklemek yerine gelin salı gününe kadar tasarıyı yasalaştıralım" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de torba tasarının içerisinde destekledikleri ve desteklemedikleri düzenlemelerin yer aldığını söyledi.
Türkiye’de 10 milyon emeklinin 8 milyon 300 bininin 825 liranın altında maaş aldıklarını belirten ince, bunun ciddi bir sorun olduğunu, bu nedenle CHP olarak emekli maaşlarının iyileştirilmesi için kanun teklifleri ve önergeler verdiklerini kaydetti. İnce, "Emekli maaşlarına yapılacak iyileştirmelerin bir an önce hayata geçmesi için var gücümüzle yanınızdayız" dedi.

Muharrem İnce, polis memurlarının askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmasını öngören tasarıyı desteklediklerini, doktorluk, öğretmenlik gibi meslek grupları için de benzer düzenlemenin getirilmesi halinde bunu da destekleyeceklerini ifade etti.
Yapılan oylamada MHP’nin önerisi kabul edilmedi.