MHP: Çalışma Bakanlığı suç işledi

MHP: Çalışma Bakanlığı suç işledi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, Sendikalar Kanunu gereğince iş kollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin istatistiği 31 Ocak 2011 tarihine kadar yayımlamayarak suç işlediğini"öne sürdü.

Ekici, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığın, kanunda yer alan, "her iş kolunda çalışan, sendikalara üye olan ve olmayan işçilerin sayıları ile bunların sendikalara dağılımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca her yıl Ocak ve Temmuz aylarında çıkartılacak istatistiklerde gösterilir" hükmünü yerine getirmediğini ifade etti.

Hukukun hiçbir zaman keyfiliği kaldırmayacağını savunan Ekici, şunları kaydetti:
"Bakanlık, 31 Ocak 2011 tarihine kadar yayımlamak zorunda olduğu ’2821 sayılı Sendikalar Kanunu gereğince İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin İstatistiği’ yayımlamayarak suç işlemiştir.

Hukukun olmadığı yerde hukukun ayaklar altında paspas yapıldığı yerde hukuktan bahsedilemez. Kendi yapmış oldukları yasal düzenlemelere dahi uymayanlardan, hukuka uymaları ve adil olmaları beklenemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak çalışma hayatını kaosa sürükleme, belirsizlik oluşturma ve kargaşaya neden olmaya hakkınız var mı? İşçiler ve onların temsilcileri sendikacıların, AK Parti hükümetinin kanun tanımaz uygulamalarına karşı sessiz kalmamaları gerekir."