Memur zammı çıkmaza girdi

Kamu İşveren Kurulu, memur maaşlarına yapılacak zam konusunda Uzlaştırma Kurulu kararını kabul etmedi.

Memur zammı çıkmaza girdi

Kamu İşveren Kurulu ile Kamu-Sen arasında 2011 yılı memur maaşları zam pazarlığı için bugün yapılan görüşmede, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı memurlara yeni bir teklif sunmadı.

Toplu görüşme süreci sonrası, 2011 yılı memur maaşları için yapılması planlanan zam pazarlığında ilerleme sağlanamadı.

Hükümet, memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusunda Türkiye Kamu-Sen’e yeni öneride bulunmadı. Uzlaştırma Kurulu’nun, 2011 yılı memur maaşlarının altı aylık dönemleri için 16+22 TL’lik aldığı zam teklifi kararı, Kamu-Sen ve Kamu İşveren Kurulu arasında görüşüldü. Kamu İşveren Kurulu’nun 2011 memur maaşları için yaptığı son teklife göre, yüzde 4+4 zam, 80 TL ek ödeme, 20+20 TL aile yardımı ve sendikalı olanlara üç aylık dönemlerde 45 TL toplu sözleşme primi ödenmesi planlanmıştı.

Memur-Sen ile Kamu İşveren Kurulu arasında imzalanan bu mutabakat metnini Uzlaştırma Kurulu’na taşıyan Kamu-Sen’in başvurusu sonrası, Uzlaştırma Kurulu 4 Eylül tarihinde memur maaşlarına 2011 yılı için 6 aylık dönemlerde 16+22 TL taban aylığı zammı yapılmasını teklif etmişti. Kamu İşveren Kurulu ile Kamu-Sen’in bu teklif için yaptığı görüşmede, Kamu İşveren Kurulu’na başkanlık eden Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Kamu-Sen’e yeni bir teklif sunmadı.