Meclis'te 'Sayın Öcalan' kavgası

TBMM Genel Kurulu'nda BDP'li Hasip Kaplan'ın kürsüden "Sayın Abdullah Öcalan" demesi tartışmalara yol açtı

Meclis'te 'Sayın Öcalan' kavgası

TBMM Genel Kurulu’nda BDP’li Hasip Kaplan’ın kürsüden "Sayın Abdullah Öcalan" demesi tartışmalara yol açtı. Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Kaplan’ın konuşması sırasında mikrofonun sesini kapattı. Yakut Kaplan’ı da "40 bin kişinin ölümüne sebep olan bir kişiye sayın diyemezsiniz sözlerinizi düzeltin" diye uyardı.

Kaplan ise dün genel kurul da yaşanan Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın Kenan Evren için ‘sayın müvekkilim’ ifadesini kullandığını belirterek "Benim de müvekkilim Sayın Öcalan. Hanginiz müvekkiline sayın demiyor" diye konuştu.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleTBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un tutumu üzerine açılan tartışmada, lehte söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin konuşması sürerken, BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Canikli’nin üzerine yürüdü.

Bunun üzerine AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ve arkadaşları, Canikli’yi savunmak için kürsü önüne geldi. Yaşanan arbede sırasında AK Parti’li Yeni yere düştü. BDP’li Kaplan da AK Parti milletvekillerine "Ben Şırnaklı Hasip Kaplan, adınızı deftere yazdım..." diye bağırdı.