Maaşının 3'te 1'ini unut, kadroyu al

İŞKUR bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan 4 bin kadar iş ve meslek danışmanından (İMD), kadroya geçirilmeleri karşılığında maaşlarından üçte bir oranında kesintiye gitmeleri isteniyor

Maaşının 3'te 1'ini unut, kadroyu al

Halihazırda 2 bin 600 TL maaş alan İMD’lerin en düşük maaş seviyesi olan bin 800 TL’yi kabul etmeleri isteniyor. Kadro ve maaş denklemine sıkışan İMD’lerin bugün ve yarın kadro için dilekçe vermeleri bekleniyor.

AB uyum süreci kapsamında, tümü üniversite mezunu olan 4 bin kişi, KPSS’ye girip mesleki yeterlilik belgesi verildikten sonra memuriyete hak kazanmıştı.  İŞKUR’da “uzman” kategorisinde sözleşmeli olarak istihdam edilen 4 bin İMD, 2600 TL maaş alıyordu. 6494 sayılı yasayal İMD’lerin kadroya geçirilmesinin önü açılınca çalışanlara, en düşük memur maaşı olan bin 800 TL maaşı kabul etmeleri halinde kadroya alınacakları bildirildi.

5 YIL SÜREYLE AYRILMALARI YASAK


Ayrıca, 4/A kadrosuna geçtikleri takdirde beş yıl süreyle kurumdan ayrılamayacakları ifade edildi. Bu koşulları kabul edenlerin en geç bugün ve yarın dilekçeyle başvurmaları gerektiği duyuruldu.

İŞKUR’da örgütlü Büro Emekçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada, İMD’ler 4/A’ya geçirilirken uzmanlık kadrosunun tanımlanması istenirken, özlük haklarında ve ücrette yoksullaşamaya izin verilmemesi gerektiğini belirtildi.  İstanbul’daki bir İŞKUR biriminde çalışan ve adını açıklamak istemeyen bir İMD, kuruma uzman olarak alındıklarını fakat şimdi genel hizmet kategorisine sokulmak istendiklerini belirterek, “Biz mevcut haklarımız korunarak, kadroya geçmek istiyoruz” diyor.