Libya'dan LY Domain'ine Kesinti!

Afrika'da bulunan Libya, sahibi olduğu .Ly alan adı uzantılarına sahip sitelerin önüne engel olmaya başladı! Popüler URL kısaltma servisi Bit.Ly'ye ne olacak?

Libya'dan LY Domain'ine Kesinti!

Şu sıralar internet dünyası, Afrika ülkelerinden Libya'nın beklenmeyen hareketiyle çalkalanıyor. Libya'nın, internet üzerindeki alan adı uzatması olan .Ly, şu sıralar Libya'nın ilgili sitesi Nic.Ly tarafından bir bir siliniyor. Bu sayede Ly alan adı uzantısına sahip sitelere de erişim sağlanamıyor.

Libya menşeili Nic.Ly, ilk olarak Vb.Ly'nin erişimini engelledi. Daha doğru bir deyişle, bu alan adını sildi. Porno içerikli siteler için URL kısaltma servisi olarak hizmet veren Vb.Ly, görüldüğü üzere Libya alan adı uzantısına sahipti. Libyalı yetkililer bu siteye daha fazla destekçi olmak istememiş olacak ki, sitenin alan adını sildi.

Sitenin kurucuları, yaptıkları açıklamada "Libyalı yetkililerden herhangi bir uyarı bile gelmedi" diyerek tepkilerini dile getirdi. Bu sorgusuz sualsiz kapatmanın ardından, şimdi gözler dünyanın en popüler URL kısaltma servislerinden biri olan Bit.Ly'e çevrildi. Bit.Ly'nin de herhangi benzer bir sebepten kapatılıp kapatılmayacağı merak ediliyor. Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.