Libya'dan 170 kişi daha getirildi

Libya'daki olaylar nedeniyle Libya Havayolları'nın tarifeli uçağıyla 170 yolcu Trablus'tan İstanbul'a geldi.

Libya'dan 170 kişi daha getirildi

Libya Havayolları’na ait LN 192 sefer sayılı yolcu uçağı, aralarında Fas ve Tunusluların da bulunduğu 170 yolcusuyla saat 15.45’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na indi.

İstanbul’a ulaştıkları için buruk bir sevinç yaşadıklarını söyleyen yolculardan mimar Erkan Uzunlar, kendisinin Trablus’a 250 kilometre uzaktaki bir kentte çalıştığını belirterek, "Bütün Libya’da sıkıntı yaşanıyor. Bizim olduğumuz yerde de bütün Türk şantiyeleri yakılıp yağmalanıyor. Biz canımızı zor kurtardık" dedi.

Şu anda Trablus Havalimanı’nın insanlarla dolu olduğunu ifade eden Uzunlar, dün akşam havalimanına gelmelerine rağmen uçağa bugün öğlen bindiklerini söyledi. Uzunlar, Bingazi’deki bir arkadaşıyla telefonla görüştüğünü de anlatarak, "Arkadaşım Bingazi Havalimanı’nın yakıldığını söyledi. Havalimanında bulunan yolcuların da bir hangara kapatıldığını belirtti" dedi.

Libya’da demirci kalfası olarak çalışan Erol Çakmaktepe de Libya’da çok büyük karışıklıklar yaşandığını, çatışmaların olduğunu ve aldıkları duyumlara göre Trablus’ta 84 kişinin öldüğünü söyledi.

Çalıştıkları şantiyenin tamamen boşaltıldığını ifade eden Çakmaktepe, kendi şantiyelerine bir saldırı olmadığını ancak kentte yağma ve kundaklama olaylarının yaşandığını anlattı. Çakmaktepe, havalimanında binin üzerinde Türk yolcunun dönmek için beklediğini de belirterek, "Olayların durması durumunda şirketimiz isterse geri dönebiliriz" dedi.

İsmail Karabela adlı bir işçi de çalıştıkları şantiyenin basıldığını ve iş makinelerine el konulduğunu belirterek, "Canımızı kurtarmaya çalıştık. Biz kimseye karşı koymadık bu nedenle bize saldırı olmadı" diye konuştu.

İşçi Ünsal Topal da Libya lideri Kaddafi yanlıları ile karşıtları arasında çatışmalar yaşandığını ifade ederek, "Arada ezilen Türkler oldu. Kaddafi karşıtları Türkleri hedef alıyor, Türklerin mallarını yağmalıyor" dedi.

Bu arada, Ümit Karadağ adlı mimar da "Libyalı bir yetkili Trablus’ta çatışmalarda bir Türk vatandaşının öldüğünü söyledi" dedi.
Yaralı olduğu için tekerlekli sandalye ile Türkiye’ye gelen Bahri Parlak adlı beton işçisi de ameliyat olmak için hastanede beklerken, olaylar çıkması üzerine hastaneden ameliyat olmadan ayrıldığını, hastanenin daha sonra yağmacılar tarafından basıldığını anlattı.