Liberman: Kürt devleti engellenemez

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Irak'ın siyasi geleceğine Irak halkının karar vermesi gerektiğini belirterek "Gerçek öyle görünüyor ki bağımsız bir Kürt devleti engellenemeyecektir" dedi.

Liberman: Kürt devleti engellenemez

Almanya’da temaslarda bulunan Lieberman, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya atfen basında yayımlanan ve İsrail’in Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devletine destek vereceği yönündeki haberleri hatırlatması ve bu konuda değerlendirmesini sorması üzerine Lieberman, "Bu konuda yalnızca şunu söyleyebilirim. Irak’ın geleceğine Irak halkı karar verebilir. Kimse bize bu konuda fikrimizi sormadı, kimseye tavsiye verecek durumda değiliz, kimseyi zorlayamayız" dedi.

"BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ ENGELLENEMEZ"

Lieberman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer benden samimi düşüncemi ifade etmemi istiyorsanız, diplomatik değil açık konuşmamı istiyorsanız o zaman şunu söyleyebilirim: Gerçek öyle görünüyor ki bağımsız bir Kürt devleti engellenemeyecektir. Ama tabii ki bu Iraklılara bağlı, onların aralarındaki bölünmeleri nasıl aşabileceklerine bağlı."

IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

İsrail Dışişleri Bakanı, Irak’taki gelişmeler ve Kürtlerin olası bağımsızlığıyla ilgili bir başka soru üzerine de bunun Irak’ın içişleri olduğunu kaydetti. Lieberman, "Her şeyden önce Irak’ın içinde bölgelere ilişkin bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu dışarıdan çözemezsiniz. Ancak bu sorun çözülmeden de Irak’ın bütünlüğü korunamaz" ifadelerini kullandı. Lieberman, Irak’ta toplumun tüm kesimlerinin temsil edildiği ulusal birlik hükümeti benzeri bir çözüme ihtiyaç olduğunu ancak bunun dışarıdan sağlanamayacağını söyledi. Irak’taki gelişmelerin Ürdün’e olan etkileri konusundaki bir soru üzerine de Lieberman, Ürdün’de istikrarın devam etmesinin İsrail’in temel çıkarlarından olduğunu, bunun için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurguladı.

ALMANYA'DAN BAĞDAT'A ÇAĞRI

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) yalnızca Irak için değil tüm bölge için büyük tehdit oluşturduğu uyarısında bulunarak Bağdat’ta tüm kesimleri içeren yeni bir hükümet kurulması çağrısını yineledi. Steinmeier, şunları kaydetti: "Lieberman ile görüşmemde de söyledim. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda, IŞİD’e bambaşka nedenlerle destek vermiş olanların bu desteği çekmesinin sağlanması önemli. Irak’taki Sünnilerin, bu ülkede memnun olmadıkları için IŞİD ile hareket etmelerinin engellenmesi gerekiyor. Bunu da ancak Irak’ta tüm bölgelerin, dinlerin adil bir paya sahip olabildikleri kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla sağlayabiliriz."