Köprülerde 540 günlük onarım!

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin 540 gün sürecek büyük onarım ve yapısal takviyesi için 5 Eylül'de ihaleye çıkılacacak. CHP, konuyla ilgili soru önergesi verdi: Vatandaşların bu kez sorun yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız?

Köprülerde 540 günlük onarım!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün büyük onarımı ve yapısal takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde ihaleye çıkacağını bildirerek, vatandaşları ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı önlem alınması amacıyla uyardı.

İhale duyurusunda, işin süresi olarak 540 takvim günü belirlenirken, ihalenin türü, niteliği ve miktarına ilişkin bilgilerin Elektronik Kamu Alımları Platformu'nda yer alan ihale dokümanında olduğu belirtiliyor.

'TATİLE GİDİN ÖNERİSİ DE OLACAK MI?'

CHP'li Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye konuyla ilgili soru önergesi sundu.

Umut Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, "Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız? Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz ’İstanbulluların tatile gitmesi’ de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü? diye sordu.

Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, "Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin bakımı 18 Haziran 2012 tarihinde köprüleri dönüşümlü olarak kapattı ve milyonlarca yurttaş mağdur oldu. Gelen tepkiler üzerine Galata Köprüsü 9 Temmuz 2012’de devreye sokularak sıkıntılar bir nebze olsun giderilmişti" dedi.

OKULLAR KAPALIYKEN NİÇİN YAPILMADI?

Boğaziçi ve FSM’nin büyük onarımının yapılması için 5 Eylül’de ihaleye çıkılacağı duyumunu alan Umut Oran, okullar kapalıyken yaz tatilinde ihale sürecinin niçin tamamlanarak erkenden onarıma başlanmadığının açıklanmasını istedi. Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

"İHALENİN BEDELİ NE KADAR?"

"Karayolları Genel Müdürlüğü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin Büyük Onarımı ve Yapısal Takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde saat 14.30’da ihale mi gerçekleştirecek? İhalenin tahmini bedeli kaç TL’dir? Her iki köprünün büyük onarımı ve yapısal takviyesi işine ne zaman başlanacak? İşin bitirilmesi için öngördüğünüz tarih nedir? Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız? - Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz ’İstanbulluların tatile gitmesi’ de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü?"

DHA