Kırkpınar'da Şampiyon Fatih Atlı

653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kazanan belli oldu

Kırkpınar'da Şampiyon Fatih Atlı

Bu yıl 653'üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finalde Antalyalı İsmail Balaban ve Samsunlu Fatih Atlı yarıştı. Güreşin uzatma anlarında Fatih Atlı yaptığı son hamlelerle puan alarak şampiyonluğunu ilan etti.

Rakipleri Güngör Ekin, Bayram Ertan, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur ve Abdullah Güngör’ü yenen, geçen yılın başpehlivanı Antalyalı İsmail Balaban’la, Ahmet Yavuz, Faruk Akkoyun, Şaban Yılmaz ve Recep Kara’yı mağlup eden Samsunlu Fatih Atlı, başpehlivanlık unvanı için cazgırın isimlerini anons etmesinin ardından er meydanına çıktı.

Peşrevleriyle er meydanının dört bir yanındaki seyirciyi selamlayan başpehlivanlara seyirciler, tezahüratlarıyla sevgi gösterisinde bulundu.

Peşrevin ardından güreşe başlayan pehlivanlar ilk dakikalarda birbirlerini tarttı. Karşılaşmanın normal süresinin bitimine dek her iki pehlivandan da önemli atak gelmedi. Seyirciler de bu durumu sık sık ıslıklarıyla protesto etti. Kule hakem heyeti de iki pehlivana pasif güreştikleri için ihtar verdi.

Kuvvetlerini puanlama bölümüne saklayan ve normal güreş süresinde pasif güreşen Atlı ve Balaban, bu bölümde birbirlerini açık düşürmek için karşılıklı atağa çıktı. İsmail Balaban’ın iç kazık denemelerine Fatih Atlı müsaade etmedi.

Puanlama bölümünde de sonuç alınamayınca, puan alan pehlivanın galip sayılacağı, "altın puan" da denilen "uzatmalı puanlama bölümüne" geçildi. Bu dakikalardan sonra ataklarla izleyiciler büyük heyecan yaşadı.

Tek dalma taktiğine sıkça başvuran İsmail Balaban’ın hatasından yararlanan Fatih Atlı, 55. dakikada rakibinden 1 puan alarak karşılaşmayı kazandı. Atlı, rakibini sarılarak teselli etmeye çalıştı.

Altın kemere hak kazanan Atlı, 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı unvanını aldı.

ER MEYDANINDA TÜRK BAYRAĞI AÇILDI

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık final müsabakaları öncesinde er meydanında büyük boyutta Türk Bayrağı açıldı. Güreşlerde görev yapan hakemlerin taşıdığı 30 metrekarelik Türk bayrağı, 51 yıllık Kırkpınar baş cazgırı Şükrü Kayabaş’ın sunumu ve marşlar eşliğinde meydanda gezdirildi. Kayabaş, yaptığı konuşmada, Türk insanının, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettar olduğunu söyledi. Kayabaş ayrıca, her yıl kendilerine büyük boy Türk bayrağını armağan eden eski güreş ağalarından Hüseyin Şahin’in kardeşi Osman Şahin’e teşekkür etti. Tribündeki güreşseverler Türk bayrağını, ayakta alkışlarla ve ellerindeki Türk bayraklarıyla selamladı.

Bu arada, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a, Edirne’ye özgü el sanatlarından Edirnekari işleme tablo armağan etti.