KHTY tasfiye edildi

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY) tasfiyesine karar verdi

KHTY tasfiye edildi

KTHY Yönetim Kurulu, şirketin iflası yönünde önceki gün karar almış ve dün de KTHY’nin tasfiyesi için Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Mahkeme, bugün, yapılan başvuru çerçevesinde verilen ifadeler ve sunulan emareler ışığında KTHY’nin tasfiyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru’nu tasfiye işlemlerinin yürütülmesi konusunda görevlendirdi.

Mahkeme kararı uyarınca bundan sonraki süreçte devreye girecek olan Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru, tasfiye işlemelerinin yerine getirilmesi için çalışma başlatacak.

Tasfiye işlemlerinin tamamlanmasının ardından KTHY resmen feshedilmiş olacak.

Kkararı açıklayan Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Mehmet Türker, ilgili yasa uyarınca, bir şirketin feshedilmesi için "şirketin özel bir karar alması", "mali yönden ödeyemeyecek duruma gelmesi" gerektiğine işaret ederek, bu sebeplerin KTHY’de çok açık şekilde oluştuğunun görüldüğünü belirtti.

Mahkemenin bu bulgular ışığında borcunu ödeyemeyecek duruma gelen ve acze düşen şirketin tasfiyesinin adil ve hakkaniyet kuralları açısından gerekli olacağı kanısına vardığını kaydeden Mehmet Türker, bu çerçevede Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru;nun tasfiye işlemelerini yerine getirmesi için atanmasına karar verdiğini açıkladı.