'Kentlerimizde kadınlar soyunmaya başlayacak'

Bu sözler bir ülke liderine ait: Bahar aylarında kentlerimizde kadınlar soyunmaya başlayacak. Bu güzelliği görmek mükemmel bir şey

'Kentlerimizde kadınlar soyunmaya başlayacak'

“Ukrayna’da bahar aylarında kentlerimizde kadınlar soyunmaya başlayacak. Bu güzelliği görmek, mükemmel bir şey.” Bu sözler Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’e ait.

Ukrayna lideri Yanukoviç’in, Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda seks turizmini teşvik edici sözler sarfettiği öne sürüldü.

Alman Deutsche Welle'deki habere göre, Yanukoviç Davos’ta Euro 2012 ve kestane ağaçlarının yanı sıra, kadınların güzelliğini de Ukrayna’yı turistler için cazip kılan unsurlardan biri olarak gösterdiğ. Bunun üzerine Yanukoviç, seks turizminin reklamını ve cinsiyet ayrımcılığı yapmakla eleştirildi.

Financial Times gazetesi yazarlarından Chrystia Freeland’ın değindiği konu Ukrayna’da yankı uyandırdı.Ukraynalı sosyolog Tamara Matsenyuk, Yanukoviç’in kadınları nesne olarak göstererek cinsel ayrımcılık yaptığını savundu.

Harkov’daki Alternatif Toplum adlı vakfın başkanı Mariya Yasenovskaya da, Yanukoviç’in sözlerinin Ukrayna’da devletin cinsiyet eşitliği konusundaki politikasının yansıması olduğunu öne sürdü.