KCK'da Kürtçe savunmaya ret

KCK davasının ikinci gün duruşmasında mahkeme heyeti sanıkların Kürtçe savunma talebini reddetti

KCK'da Kürtçe savunmaya ret

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması  olduğu iddia edilen “Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)”  yapılanmasıyla ilgili davanın bugünkü duruşması başladı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesi, tutuklu sanıkların  adliyeye getirilişi sırasında yol güzergahında ve adliye binası çevresinde polis  yoğun güvenlik önlemi alırken, bazı kavşak ve caddeler de trafiğe kapatıldı.  Duruşmayı izlemek üzere aralarında avukat, gazeteci, sanık yakınları ile yurt  dışından gelenlerin de bulunduğu kişiler üst araması yapılarak içeri alındı.

Özel salonda yapılan duruşmada, tutuklu 103 sanığın tamamı hazır  bulunurken, tutuksuz yargılanan ve aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye  Başkanı Osman Baydemir ile Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu  tutuksuz 48 sanıktan bazıları katıldı.

KÜRTÇE SAVUNMAYA RET

Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme heyeti sanıkların "Kürtçe savunma" talebini reddetti. Mahkeme heyeti ayrıca 7 bin 578 sayfalık iddianamenin özetinin okunmasına karar verdi.

7 BİN 578 SAYFALIK İDDİANAME

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık  iddianamede, 103'ü tutuklu 151 sanık hakkında “devletin birliğini ve bütünlüğünü  bozma', “terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma”, “terör örgütüne yardım ve  yataklık etme” suçlarından 15 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen  hapis cezaları isteniyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa  sorumlusu Sabri Ok'un ilk şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, kapatılan  Demokratik Toplum Partisinin (DTP) 28 yöneticisi ve Diyarbakır Büyükşehir  Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu 12 belediye başkanı, 2  il genel meclisi başkanı ile 2 belediye meclis üyesi de şüpheliler arasında  bulunuyor.

26'sı kadın 103 tutuklu arasında Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay,  Diyarbakır'ın Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Şırnak'ın Cizre  Belediye Başkanı Aydın Budak, Şanlıurfa'nın Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin ve  Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Mardin'in Kızıltepe Belediye Başkanı  Ferhan Türk'ün yanı sıra kapatılan DTP'nin eski genel başkan yardımcıları Kamuran  Yüksek, Bayram Altun ile Selma Irmak, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi  Başkan Vekili Ali Şimşek, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı  Muharrem Erbey, kapatılan DEP'in eski milletvekili Hatip Dicle, eski Dicle  Belediye Başkanı Abdullah Akengin, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan,  eski Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, eski Ergani Belediye Başkanı Nadir  Bingöl, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı da yer alıyor.

(Hürriyet)