'Kaymakam gelir gelmez bana vurmaya başladı'

Diyarbakır'ın Kocaköy İlçesi'nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Bahar Tekin, yatalak bir hastanın evine gitmediği için İlçe Kaymakamı Muhammed Gürbüz tarafından tartaklandığını ileri sürdü

'Kaymakam gelir gelmez bana vurmaya başladı'

Tekin, Kaymakam hakkında yasal haklarını kullanacağını belirtti. Kaymakam Gürbüz ise, kadın doktora vurmadığını belirterek, "Üzerine yürüdüm ama o beni görünce ayağı kalkıp yere düştü. Yerdeyken bana tekmeyle vurdu. Asıl darp edilen benim" dedi.

Kocaköy’de aile hekimi olarak görev yapan Dr. 27 yaşındaki Bahar Tekin, Pazar günü sağlık ocağında acil doktoru olarak görev yaptığı sırada, yatalak bir hastanın evine gitmediği gerekçesiyle ilçe kaymakamı Muhammed Gürbüz tarafından tartaklandığını öne sürdü. Bugün kaymakam hakkında yasal soruşturma başlatılması için Diyarbakır adliyesine gelen Dr. Tekin, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"1.5 yıllık doktorum. Kocaköy İlçesi’nde 1 ay önce aile hekimi olarak göreve başladım. Dün pazar günü sağlık ocağında acilde görevliyken, yatalak bir hasta yakını ocağa gelerek evine gitmemi istedi. Ben de acilde görevli olduğumu, hasta muayenelerinin devam ettiğini söyledim. Ancak buna rağmen hasta yakını, Kaymakamla görüştüğünü ve hastasına bakmak üzere evine gitmem konusunda ısrarcı oldu. Ancak görev yerimi terk edemeyeceğimi, terk etmem halinde suç işleyeceğimi söyledikten sonra adam ocaktan ayrıldı. Bir süre sonra hasta muayenesi bittikten sonra yine de ambulansa talimat verdim, hastaya bakmak üzere evine gitmeye karar verdim. Dışarı çıktığımda ’Kaymakam geliyor’ dediler. Kaymakam, gelir gelmez bana vurmaya başladı ve ’Sen bittin, seni açığa aldım’ diyerek dövmeye devam etti. Hem hakaret etti, hem de darp etti." 

Diyarbakır Adliyesi’ne gelerek yaşadığı durumu Cumhuriyet Savcısı’na anlattığını dile getiren Dr. Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlçenin mülki idare amiri olduğu için prosedürün uygulanması gerekiyormuş. Şimdi avukatımla konuşacağım. Kaymakam, beni döverken ayaklarımla onun darbelerini engellemeye çalıştığım için, hakkımda kendisini darp ettiğim gerekçesiyle dava açmış. Güya ben bir kadın olarak, iri cüseli erkek bir kaymakamı darp etmişim. Kim inanır buna Allah aşkına. Şimdi avukatımla görüşeceğim ve davamdan asla vazgeçmeyeceğim. Bir kadın olarak, erkek bir amirden hem hakeret yedim, hem dayak yedim. Kadına yönelik şiddetin tartışıldığı bir dönemde yaşadıklarım yüzünden psikolojim bozuldu."

Dr. Tekin daha sonra avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

KAYMAKAM: ASIL DARP EDİLEN BENİM

Kocaköy Kaymakamı Muhammed Gürbüz, bir  kadın doktoru hastanın evine gitmediği için darbettiğine ilişkin iddianın gerçeği  yansıtmadığını belirtti.

Gürbüz, Kocaköy Sağlık Ocağında görevli  doktor Bahar Tekin'in ölüm kalım savaşı veren bir hastanın tıbbi müdahalede  bulunmak için evine gitmeyerek, görevini kötüye kullandığını savundu.

Görevini kötüye kullandığı gerekçesi ile doktor hakkında suç duyurusunda  bulunduğunu ardından açığa alındığını anlatan Gürbüz, Tekin'in de kendisi ile  ilgili suç duyurusunda bulunduğunu öğrendiğini kaydetti.

Gürbüz, şunları söyledi:

“Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan arkadaşımı bir  programı bildirmek için aradım. Kendisi, babasının durumunun ağır olduğunu,  sağlık ocağından doktor ve ambulans talep etmelerine karşılık bir yanıt  gelmediğini söyledi. Felçli babasının 3 aydır durumunun ağır olduğunu biliyorduk.  Aile, ısrara ve durumu bildirmelerine rağmen doktorun gelmemesine çok tepkiliydi.  Kocaköy Sağlık Grup Başkanı Mehmet Ataş'ı aradım. (Hasta ölüm kalım savaşı  veriyor. Doktor ve ambulans gönderin.) dedim. Ataş da bana, Sağlık ocağında görev  yapan 5 doktordan Bahar Tekin'in nöbetçi olduğunu ve Tekin'i hastanın evine  yönlendirdiğini söyledi.

Ancak sonradan doktorun eve gitmediğini öğrendim. Tekrar  Ataş'ı aradığımda, doktor Tekin'in kendisine gitmeyeceğini söylemiş. Çaresizlik  içerisinde ilçede başka doktor da bulunmadığından sağlık ocağına gittim. Yanımda  korumam ve şoförlüğümü yapan kişi de vardı. Doktor ellerini kavuşturmuş  merdivenlerde duruyordu. Yanına gittim. 'Orada bir insan ölüyor niye  gitmiyorsunuz?' diye sordum. 'Şoför yok.' dedi. Arkama döndüğümde ambulans  şoförünün orada olduğunu gördüm. Çok sinirlendim. Üzerine doğru yürüdüm, o da  geri doğru yürüdü. 'Üzerime gelme.' dedi. Sonra da düştü ve bana tekme attı. Ben  de 'siz açığa alındınız' dedim. Bu doktorun evine gitmediği hasta şu anda  Diyarbakır Devlet Hastanesindeki yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyor. Görevini  yerine getirmeyen doktor hakkında suç duyurusunda bulundum.”

Gürbüz, Tekin'in sağlık ocağına 400 metre mesafedeki hastanın evine  gitmemesinin ağır bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, hasta yakınlarının da bu  durum karşısında Tekin hakkında hem idari hem de adli yönden şikayette  bulunduğunu belirtti.

Basında yer alan “doktoru darp ettiği” yönündeki haberin doğru  olmadığını ifade eden Gürbüz, bu haberleri tekzip edeceklerini, uygulanmadığı  taktirde ilgililer hakkında dava açacaklarını söyledi.

Diyarbakır Valiliği, iddialarla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Mehmet TÜRK- Bayram BULUT/ DİYARBAKIR, (DHA)

 

2