Kayıp pilotun babası: Benim oğlum çıkıp gelecek

Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası Ali Ertan, "Ben öldüğüne inanmıyorum. Kalbime hiç öyle bir şey gelmiyor. Benim oğlum çıkıp gelecek" dedi

Kayıp pilotun babası: Benim oğlum çıkıp gelecek

Suriye tarafından düşürülen askeri uçağın pilotlarından Yüzbaşı Gökhan Ertan’ın babası Ali Ertan, oğlunun öldüğüne inanmadığını belirterek, "Kalbime hiç öyle bir şey gelmiyor. Benim oğlum çıkıp gelecek" dedi.

Ertan, olayın üzerinden 5 gün geçtiğini anımsatarak, oğlunun bulunması noktasında yetkililerden haber beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve siyasi partilerden yetkililer ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın aradığını anlatan Ertan, kendilerine "Arama çalışmaları devam ediyor. İnşallah sağ olarak kurtarırız" denildiğini aktardı.

Ertan, şunları kaydetti:

"O benim kalbimde. Ben öldüğüne inanmıyorum. Kalbime hiç öyle bir şey gelmiyor. Benim oğlum çıkıp gelecek. Çünkü benim içimde yaşıyor zaten. Benim için oğlum görevde şu an. Görevini icra ediyor. O yüzden hiç endişe etmiyorum ve geleceğine de eminim Allah’ın izniyle. Onun için hiçbir değişiklik yok. Ben her an onu karşımda görüyorum. Devlet memuruyuz çünkü her zaman annenin babanın yanında olacak diye bir kaide yok. Pilotların işleri de zor. Onların gecesi gündüzü yok."

-"Herkesin kenetlenmesi beni mutlu ediyor"-

Bu olayın artık bir devlet meselesi olduğunu belirten Ertan, dünya devletlerinin de bununla ilgilendiğini hatırlatarak, "Mutlaka araştırılıyordur. Bir takım yerlerde sıkıntılar vardır. Denize düşmüşse oradan çıkarmada sıkıntılar vardır. Suriye sınırları içine düşmüşse izin alma sıkıntısı vardır. Yani bu devlet politikası" dedi.

Türkiye’de herkesin kenetlenmesi ve acılarını paylaşmasını mutlulukla karşıladıklarını dile getiren Ertan, "Bütün siyasi görüşlerden kişilerin, sağcısının, solcusunun, Alevisinin, Sünnisinin, Kürt’ünün, Türk’ünün... Benim evime her kesimden, siyasi görüşten gelen var" diye konuştu.

Siyasi partilerin de bu vesileyle bir araya gelmesinin de kendisini mutlu ettiğini ifade eden Ertan, "Yalnız benim oğlum için, ferdi olarak bir huzursuzluk olmasını istemem. Ama ülkenin çıkarları yararına ne yapılması gerekiyorsa ben de varım. Bir baba değil, vatandaş olarak ben de onlarla beraberim. Ülkemin, bayrağımın, vatanımın, milletimin yararına yapılan her şeye varım" ifadelerini kullandı.

Hasan Hüseyin Aksoy’un ağabeyi ve ailesiyle de görüştüklerini dile getiren Ertan, "Onlar da benim gibi bekliyorlar. Onların da yapabileceği bir şey yok" dedi.
 

Tuba Karahan/Ensar Özdemir - AA