Karın ağrısıyla hastaneye gitti, 'köpek kisti' çıktı

Mersin Silifke'de karın ağrısı ve kusma üzerine hastaneye götürülen oturan 6 yaşındaki Suriyeli Haye Muhammet'in karaciğerinin yüzde 70'ini 'köpek kisti' kapladığı ortaya çıktı. Küçük kız, kistin tamamının çıkartıldığı operasyon sonrası sağlığına kavuştu

Karın ağrısıyla hastaneye gitti, 'köpek kisti' çıktı
Silifke Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi kliniğine karın ağrısı, kusma ve karın şişliği şikayeti ile getirilen Haye Muhammet’e (6) yapılan muayenede şaşırtan bir bulguya rastlandı. Karaciğerinin 4 bölgesinde ciğerin yaklaşık yüzde 70’ini tutmuş olan hidatik kisti (köpek kisti) bulunan küçük kız,  Op. Dr. Özgür Ozan Karak ve Op. Dr. Rıza Gök tarafından acil olarak ameliyata alındı. Başarılı bir ameliyatla kistin tamamı çıkartıldı.


KÖPEK KİSTİ NASIL BULAŞIR?


Köpek ve kedilerin sevilmesi sırasında karaciğerde kist oluşturan parazit yumurtalarının ellere bulaşabileceğini ifade eden Op. Dr. Özgür Ozan Karak, kirlenen ellerin ağza götürülmesiyle hastalığın meydana gelebileceğini belirterek şu uyarıda bulundu:


KÖPEK KİSTİNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?


"Ellerin bol sabunlu suyla yıkanması, köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde dışkının poşete konulup çöpe atılması, evde köpek kedi besleyenlerin bu parazite karşı hayvanların yılda 4 defa ilaçlaması, köpek ve kedilere çiğ et ve sakatatların verilmemesi, çiğ yenen sebze ve meyvelerin bol su ile yıkanması ve etlerin tam olarak pişirilmesi çok önemli. Bu hastalık en sık karaciğer ve akciğer başta olmak üzere birçok organda tutulum göstermekle birlikte tutulan organda yavaş yavaş büyüyerek organ yetmezliği meydana getiriyor ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyor."