Karadeniz'de yeni bitki türleri keşfedildi

Kaçkar Dağları'nda Türkiye için yeni bir bitki türü ile sahada varlığı daha önce bilinmeyen nesli tehlike altında 3 bitki türü saptandı

Karadeniz'de yeni bitki türleri keşfedildi

Kaçkar Dağları’nda yürütülen "Sürdürülebilir Orman Kullanımı ve Koruması Projesi" Müdür Yardımcısı Gonca Fide, projenin 15 Ocak 2007 tarihinde TEMA Vakfı’nın liderliğinde başladığını, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Doğa Koruma Merkezi, Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Artvin Valiliği, Tarım Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Şirketi(BTC)-Çevresel Yatırım Programı, İZODER Isı Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği ve CitiBank’ın proje ortakları ve destekçileri arasında yer aldığını söyledi.

Alanın tüm bitki, kelebek, kuş, büyük memeliler, sürüngen ve çift yaşamlı canlılarının çeşitli üniversitelerden 20 kişilik uzman bir kadro tarafından 30 hafta kadar süren yoğun envanter çalışmaSı sonucu bir süre önce tanımlandığını vurgulayan Fide, şunları söyledi:

"Çalışmalar sonucunda Türkiye için yeni bir bitki türü ile sahada varlığı daha önce bilinmeyen nesli tehlike altında 3 bitki türü saptandı. 22 sürüngen ve amfibi ile sahada varlığı daha önce bilinmeyen bir semender, 20’si bölge için yeni 210 kelebek türü tespit edildi.

İngiltere’de sadece 55, tüm Avrupa kıtasında ise 500 tür kelebek olduğunu biliniyor. Türkiye, 364 kelebek türüne sahip. Nesli tehlike altındaki yaban keçileri ve boz ayı alanlarında yapılan çalışmalarda ise 2008 yılında yavrulu boz ayıların oranında bir düşme olduğu anlaşıldı.

İki boz ayı filme alındı, nadiren yaklaşılabilen bir çengel boynuzlu dağ keçisi fotoğraflandı. Bu yaban hayvanlarının yaşam alanları belirlendi. Proje alanında 118 kuş türünün ürediği, bunlardan uluslararası ölçekte 1 türün nesli tehlike altında, 5 türün de tehdide yakın kategorisinde olduğu belirlendi."

YENİ BİTKİ TÜRLERİ

Gonca Fide, projeyle daha önce sadece Gürcistan’da varlığı tespit edilen "Scorzonera Ketzkhovelii Grossh" adlı bir bitkinin Kaçkarlar’da da yetiştiğinin belirlendiğini söyledi.

Türkiye florasına göre sadece Erzincan, Spikor Dağları, Keşiş tepesinde yetiştiği bilinen "Uechtritzia armena" adlı bitkinin ise proje alanında da yetiştiğinin kanıtlandığını dile getiren Fide, "Bitkinin alanda oldukça sağlıklı popülasyonları var.

"Silene scythicina" adlı bir başka bitki ise Türkiye florasına göre sadece Rize-İkizdere’de biliniyordu, bu bitkinin de Kaçkarlar’da yaygın bir tür olduğu saptandı" dedi. Fide, "Kafkas Semenderi" olarak bilinen sürüngenin de proje alanında varlığının saptandığını, fakat türün tehlike altında olduğunu belirtti.