Kameralı iPad satışa çıkıyor

Wall Street Journal iPad 2 modelinin ön yüzünde kamera, daha kaliteli ekran, daha hızlı işlemci, güçlü hafıza deposu ile piyasaya çıkacağını yazdı

Kameralı iPad satışa çıkıyor

Wall Street Journal (WSJ) uzun süreden bu yana merakla beklenen Apple’ın yeni tablet bilgisayarı, ‘iPad 2’nin üretim hattına girdiğini, birkaç ay içinde pazara çıkarılacağını yazdı.

WSJ’nin şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı konuyla ilgili haberinde yeni nesil tablet bilgisayarın ön yüzünde en azından bir kamerasıyla geleceğini bu sayede video konferans imkanının önünün açılacağını bildirdi.

Ekran kalitesinin mevcut iPad modeline göre oldukça daha yüksek çözünürlükte olacağı belirtilen haberde daha güçlü grafik çipinin kullanılacağı ve hafıza tarafında daha yüksek kapasitelere çıkalacağı yazıldı. Şu anki iPad modelleri 16, 32 ve 64 GB olmak üzere üç farklı seçenekte piyasada bulunuyor.

2011'DE 35 MİLYON SATIŞ BEKLENTİSİ

2011’de 35 milyon satar’ WSJ gazetesinin haberinde fiyat olara yeni nesil iPad’lerin şimdiki modellerle aynı aralıkta olmasının beklendiği ifade ediliyor.

iPad modelleri ABD’de 500 dolar ile 830 dolarlık fiyat aralığında satılıyor. Apple’ın geçen yılın nisan ayında pazara çıkardığı tablet bilgisayar iPad şu ana kadar 14.8 milyon adetlik satış adedini aştı.

2011 yılına ilişkin analist tahminleri ise iPad’in 27 milyonla - 35 milyon adet aralığında satış rakamına ulaşacağı yönünde. iPad 2 modelinin pazara çıkışıyla birlikte Apple’ın tablet satışlarının bir anda ivme kazanacağının altını çizen analistler bu sayede 35 milyonluk üst çıtaya kolaylıkla ulaşabileceğini ifade ediyor.

REKABET TAM GAZ

Tablet pazarını iPad ile domine eden Apple, yeni seri ile bu pazarda hakimiyetini iyiden iyiye güçlendirecek gibi görünüyor.

Buna kırşılık HP, Dell, Blackberry (RIM), Toshiba, Acer, Samsung gibi dev firmalar tablet yarışına katılmak için art arda yeni model tanıtımları yapıyor.

IHS iSuppli firmasının tahminleri 2013’e gelindiğinde iPad’in toplam tablet pazarındaki payının yüzde 50’nin altına düşmeyeceği yönünde.