Kahraman temizlik işçisi

Antalya'da falezlerden atlayan 19 yaşındaki Çiğdem Yaylak'ın ayakları, kayalıklardaki kürek sapına takılırken, olayı gören temizlik işçisi genç kızı kurtardı

Kahraman temizlik işçisi

Bu sabah saat 10.00 sıralarında Fener Mahallesi Muhsin Adıyaman Sitesi'nin arkasındaki Fener Parkı'nda meydana gelen olayda, bir süre banklarda oturup denizi seyreden Çiğdem Yaylak, görgü tanıklarının ifadesine göre ağlayarak bir anda kalktı, tahta korkulukları aşarak intihar etmek için falezlerden atladı.

Kendisini 55 metre yükseklikten aşağıya bırakan Çiğdem Yaylak'ı, parkı süpüren Muratpaşa Belediyesi Temizlik İşleri'nde görevli Mahmut Kişi fark etti. 4 ay önce parkta göreve başlayan Mahmut Kişi hemen elindeki süpürgeyi bırakıp, genç kızın atladığı yere koştu.

KÜREK SAPINA TAKILDI

Falezlerden düşerken 26'ncı metrede kürek sapına takılan Çiğdem Yaylak'ın ayağı kayalıklara sıkıştı. Genç kızın burada asılı kaldığını gören temizlik işçisi Mahmut Kişi, cep telefonuyla polisi arayıp yardım istedikten sonra Çiğdem Yaylak'ın yere kayalıkları dolaşıp ulaştı.

Çiğdem Yaylak'a sakin olmasını söyleyip elinden tutan Mahmut Kişi, polislerin ve kurtarma ekibinin gelmesini bekledi. Mahmut Kişi, düşmemesi için Çiğdem Yaylak'ın elinden sıkıca tutarken, gelen polisler, itfaiyeyi çağırdı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi kurtarma ekipleri kısa sürede falezlere geldi. Hazırlıklarını tamamlayan görevliler aşağıya halat fırlattıktan sonra 2 itfaiye erini indirdi.

Çiğdem Yaylak'ı itfaiye görevlilerine teslim eden temizlik işçisi Mahmut Kişi iple yukarı çekildi.

ÇIKARTILIRKEN BAYILDI

Uzman kurtarma ekibi, intihar yolunda son anda yaşama tutunan Çiğdem Yaylak'ı sedyeye bağlayıp yukarı taşımak istedi. Olası bir kazaya karşı da deniz polisi botla aşağıda hazır bekletildi.

Vücudunda herhangi bir kırık bulunmayan Çiğdem Yaylak'ı itfaiye erleri halatla yukarı çekmeye başladı. Yaşadığı stresin ve korkunun etkisiyle yarı yolda bayılan Çiğdem Yaylak, itfaiye erinin kucağında falezlerden çıkarıldı. Hazır bekletilen ambulansa alınan Çiğdem Yaylak, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken polisler, Çiğdem Yaylak'ın telefonundan ailesini arayıp “Kızınız falezlerden düştü. Sağlık durumu iyi” diyerek hastaneye gelmelerini söyledi

Tedaviye alınan Yaylak'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirilirken, neden intihar etmek istediği araştırılıyor. Çiğdem Yayylak'ı intihar yolunda kurtaran temizlik işçisi Mahmut Kişi de Demircikara Polis Merkezi'nde olayı tüm detaylarıyla anlattı.

3 çocuk ve 4 torun sahibi Mahmut Kişi, intihara kalkışan bir genç kızın kurtulmasında rolü olduğu için sevinçli olduğunu söyledi.

Soner KOCAER- Fatih TEKECİ/ANTALYA (DHA)