James Bond'un otomobili Türkiye'de...

James Bond'un otomobili Türkiye'de...

İsmi James Bond ile özdeşleşen lüks otomobil markası Aston Martin, Borusan Otomotiv ile Türkiye pazarına girdi. 250 bin avrodan başlayan fiyattan satılacak Aston Martin modelleri için şimdiden 6 adet sipariş alındığı bildirildi.

Borusan Otomotiv ile Aston Martin arasındaki işbirliği, düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu.

Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur, toplantıdaki konuşmasında, Borusan Otomotiv’in prestijli markalarıyla tanındığını, bu portföyde lüks spor otomobil markasının eksikliğini hissettiklerini ve akıllarına gelen ilk markanın Aston Martin olduğunu söyledi.

Aston Martin’in 1914 yılından bu yana yaşam felsefesiyle öne çıkmış ve buna sadık kalmış bir marka olduğunu anlatan Uğur, markanın kendi sınıfında eşsiz olduğunu, bugüne kadar 50’nin üzerinde modelin üretim hattına girdiğini hatırlattı.

Türk tüketicisini Aston Martin ile ilk kez İstanbul Auto Show’da tanıştıracaklarını belirten Uğur, "Aston Martin yönetimine pişman olmayacaklarını garanti ediyorum" dedi.

-"SOKAKTA ÇİZMEZLER"-

Aston Martin Global Satış ve Pazarlama Direktörü Bill Donnelly ise Aston Martin’in bugüne kadar 50 bin araç ürettiğini, uzun bir tarihe sahip bir marka
olduğunu anlattı.

Aston Martin’in az sayıdaki üretimine rağmen en çok tanınan markalar arasında yer aldığını ifade eden Donnelly, teknolojiyi de en üst düzeyde
kullandıklarına dikkat çekti.

Aston Martin’in James Bond ile özdeşleşen bir marka olduğunu anımsatan Donnelly, otomobilin her kesimden büyük ilgi gördüğünü, Aston Martin’e dair bütün tepkilerin olumlu olduğunu anlattı. Donnelly, "Aston Martin arabaları vandalizm kurbanı olmazlar. Çünkü gösteriş unsuru minimize edilmiştir. Sokakta bu otomobili çizmezler" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Donnelly, James Bond filmlerinin Aston Martin markası ile uzun döneme yayılan ortaklıkları bulunduğunu belirterek,
otomobillerin bu filmlerde kullanılması için bir para veya telif ödemediklerini, işbirliğine dayanan bir ilişkileri olduğunu anlattı.

Donnelly, yeni James Bond’un da Aston Martin açısından Türkiye pazarını olumlu etkileyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Aston Martin modellerinde elektrik motora ilişkin bir soru üzerine Donnelly, bu yönde çalışmaları bulunduğunu, yeni teknolojiler konusunda güçlü
ortaklıkları olduğunu söyledi.

-FİYATI 250 BİN AVRODAN BAŞLIYOR-

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ise Borusan Otomotiv’in bu yıl katılacağı İstanbul Auto Show’da, ilk kez Aston Martin modellerinin sergileneceğini belirterek, fuarda görev alacak gençlerin en çok bu standta görev almak istediklerini söyledi.

Aston Martin’in Türkiye’de 250 bin avrodan başlayan ve 360 bin avroyo kadar çıkan fiyatlarla satışa sunulacağını bildiren Biryıldız, markanın 30 ülkede
resmi bayiliği bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin de bu ülkeler içine girmesinin önemli olduğuna işaret etti.

-GELMEDEN 6 ADET SİPARİŞ ALDI-

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Üyesi Ayhan Ölçer ise Aston Martin Showroom’unu Dolmabahçe Süzer Plaza’da açmayı planladıklarını, 450 metrekare
alana sahip showroomda 3-4 model sergileyeceklerini bildirdi.

Şu anda Türkiye’de 25-30 adet Aston Martin olduğunu belirten Ölçer, bu otomobillere de servis vermeye başladıklarını söyledi.

Ölçer, şu ana kadar ağırlığı İstanbul’dan olmak üzere 6 adet sipariş aldıklarını belirterek, önümüzdeki yıl ise 22 adet satış hedeflediklerini kaydetti.

Bir soru üzerine Ölçer, Aston Martin’in Cygnet modelinin üretiminin Nisan ayında başlayacağını, bu ufak modelin Türkiye’de de satışa sunulacağını, bunun da satış adetlerine olumlu etkisinin olacağını, üretimi sınırlı olacak bu modelin satışı için öncelikle Aston Martin müşterilerinin tercih edileceğini söyledi.

Aston Martin’in Ocak ayında açılacak Showroom’unda V8 Vantage, DB9, DBS ve yeni dört kapılı spor otomobili Rapide yer alacak.