Işıldayan saçlar hayâliniz olmasın!

Düzensiz yaşam tarzı ve stres vücutta olumsuz bazı etkiler yarattığı gibi saçlarda da yıpranmalara neden olabiliyor. Ancak saçlarda ortaya çıkan bu olumsuz etkileri, saç mezoterapisiyle ortadan kaldırıp ışıldayan saçlara kavuşmak mümkün

Işıldayan saçlar hayâliniz olmasın!

Estetik ve Plastik Cerrah Uzmanı Op.Dr. Eser Aydoğdu saç dökülmesi için uygulanan en son tedavileri posta.com.tr için anlattı.

Saç  dökülmesi, günümüzde hem kadınların hem erkeklerin ciddi anlamda büyük sorunu haline geldi.  Eskiden ortalama 40 yaşını geçtikten sonra görülen bir sorunken günümüzde saç dökülmesi 20 yaşından sonra da görülmeye başlandı. Eğer saç dökülmesi sorununuz varsa mutlaka bir bu konuda uzman doktora başvurun; çünkü saç çıkarttığını vaat eden kişiler ve ürünler kişilerin bu beklentisini suistimal ediyor. Mucizevi saç çıkartan bir yağ veya bir ilaç ise maalesef yok.

Artık erkekler gibi kadınlarda saç dökülmesi ve saç incelmesine maruz kalıyor. Bunun sebepleri, genetik kalıtım, yetersiz beslenme, stres ve kullanılan ilaçların veya doğum kontrol ilaçların yan etkileri olabilir. Araştırmalara göre; dünyada 30 milyon kadın menopoz dönemine yaklaştıkları dönemlerde saç dökülmesi sorunu yaşamaya başlıyor. Ancak saç dökülmesi tedavisinin, ertelenmemesi gereken bir durum olduğunu da belirtmek gerekir. Çünkü geç kalındığında saç ekimi bile bazen yeterli bir çözüm olmuyor.

Saç dökülmesi, saçların cansızlaşması ve incelmesi gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Op.Dr. Eser Aydoğdu "Biz hekimler gün içinde 100 tele kadar saç dökülmesini normal olarak kabul ederken 100 telin üzerine çıkan dökülmelerde mutlaka bir doktora başvurmanın gerektiğini düşünmekteyiz" dedi.

Saç kaybı, kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin bedende en önemli aksesuarlardan biri de saçlardır. Canlı, bakımlı ve parlak saçlar her daim dikkat çekmektedir. Eğer saç dökülmesi artış gösteriyorsa kişinin psikolojisi olumsuz yönde etkilenir.

Günümüzde saç dökülmesine yönelik tedaviler şu yollarla gerçekleştirilebilmektedir:

- Medikal ilaçlar

- Losyon ve Şampuanlar

- Saç Mezoterapisi

- Saç Ekimi FUE

PEKİ SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR?

Mezoterapi saç dökülmelerinde en etkili ve önemli tedavi seçeneklerinden biridir. Saçların inceldiği ve seyrekleştiği alanlara çok ince uçlu enjektörler ile özel ilaçlar verilmesidir. İlaçların içinde bitki özleri, hormonlar, bazı proteinler karışım olarak bulunur. Başlangıçta haftada 1 kez olmak üzere 4 hafta, sonra da iki haftada 1 kez olmak üzere 4 hafta daha tedaviye devam edilir. Sonuçların alınması için tüm seansların düzenli olarak yapılması önemlidir.

Saç mezoterapisi bölgesel olarak uygulanır, doğrudan hedef dokuya verilir. Dökülmenin durmasının yanı sıra saçların daha canlı, kalın ve parlak görünmesini sağlar. İlaç bizzat doktor tarafından uygulanır.

Mezoterapi yaş ve cins ayrılığı gözetmeksizin yapılabilir.

AMACI VE ETKİLERİ NELERDİR?

Mezoterapinin ilk etkisi saç dökülmesini durdurmaktır. Erkek veya kadın, hangi nedenle olursa olsun meydana gelen bozukluk saç kökünün beslenme ve dolaşım bozukluğudur.

Saç mezoterapisinin ikinci etkisi, saç kalitesini artırmaktır. Kafa derisinde ölmeyen ve dökülmeyen tüye benzer saçların kalınlaşması mümkündür. Mezoterapi, canlılıklarını korumalarına rağmen saç üretemeyen saç hücrelerini uyarır. Sonuçta mezoterapi saçların daha canlı ve parlak gözükmesini sağlar.