IŞİD'in elindeki en küçük rehine

Irak'ta Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu basan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kaçırdığı 49 Türk arasındaki en küçük rehinenin, konsolosluk memuru E.E.'nin 8 aylık kızı Ela olduğu ortaya çıktı

IŞİD'in elindeki en küçük rehine

Bir süredir Musul bölgesindeki baskınlarını arttıran IŞİD militanları, valiliğinin bulunduğu binayı bombaladıktan sonra Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na yöneldi. Militanlar, binayı bombalamakla tehdit etmesinin ardından ise aralarında Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, 30 özel harekat polisi ve 18 çalışan ile ailesinin de bulunduğu 49 kişiyi rehin aldı.

Türk vatandaşları henüz bilinmeyen bir yere götürülürken, konsolosluk görevlilerinin aileleriyle gerek telefon, gerekse de sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptıkları görüşmelerde, baskının ayrıntıları da ortaya çıktı. Buna göre geçen cuma gününden itibaren IŞİD militanlarının Musul’a doğru yöneldi. Konsolosluk çevresi salı akşamından itibaren kuşatılmaya başlandı. Çarşamba günü ise baskın gerçekleşti. Aynı gün saat 12.00’den itibaren konsolosluk çalışanlarıyla yakınlarının irtibatı kesildi.

8 AYLIK ELA DA MİLİTANLARIN ELİNDE

IŞİD militanlarının elindeki 49 kişi arasında konsolosluk memuru E.E.’yle birlikte eşi S.E. ve 8 aylık kızları Ela da bulunuyor. Yaklaşık 8 yıldır Musul’da görev yapan E.E.’nin, burada da küçük bir düğün yaptığı ve yine çocuğunun doğumunun ardından burada yaşadığı belirlendi. IŞİD militanlarının en küçük esirlerinden birisi olan Ela’nın, yanı sıra bir ay önce burada göreve başlayan konsolosluk memurelerinden H.Y.’nin yaşına girmemiş bebeğinin de yine ailesiyle birlikte gözaltında olduğu ortaya çıktı. Konsolosluk çalışanlarının binayı çevreleyen yüksek duvar içerisinde kendilerine çocuklarıyla bir hayat kurdukları, ancak özellikle özel harekat polislerinin zaman zaman Erbil’deki alışveriş merkezlerine gittikleri de öğrenildi.

ÖZEL HAREKAT POLİSİ GEÇİCİ GÖREVLE GİTMİŞTİ

IRAK’ın Musul kentindeki başkonsolosluğa 1 hafta önce geçici görevle giden 37 yaşındaki özel harekat polis memuru Y.B., terör örgütü IŞİD’in baskını sonucu 48 kişiyle birlikte alıkonuldu. Kırklareli’nde baskın haberini televizyondan duyarak endişeye kapılan ağabeyi Ercan B., "Kardeşim bana teröristlerin şehri ele geçirmesinden bir gün önce mesaj atıp, ‘çıkabilirsek şehirden çıkacağız. Bizi merak etmeyin’ dediğini söyledi. Kırklareli’nde oturan Ercan B., özel harekat polis memuru olan kardeşi Y.B.’nin bir hafta önce geçici görevle Musul’a gittiğini söyledi.

"ÇIKABİLİRSEK ÇIKACAĞIZ AMA.."

Teröristlerin şehri ele geçirmesinden 1 gün önce kardeşiyle görüştüğünü anlatan Ercan B., "Kardeşim oraya göreve gitmişti. Şehir teröristlerce ele geçirilmeden bir gün önce kardeşim bana mesaj gönderdi. Mesajda 'Çıkabilirsek çıkacağız ama çıkamazsak bizi merak etmeyin’ dedi. Bu mesajdan sonra gelişmeleri televizyonlardan takip ediyoruz. Bu olayla ilgili bir kriz masası oluşturmuşlar. Kriz masası ile görüştük. Bize 'merak etmenize gerek yok. Sağlık durumları gayet iyi onlarla görüşüyoruz. Yakınınızı size en kısa zamanda getireceğiz. 24 saat bu telefonda bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz’ dediler. Diğer kısmını da televizyondan takip ediyoruz. Kardeşim evli 2 çocuk babası. Kardeşimin kısa süre önce tayini çıktı. Musul’daki geçici görevinden ardından Trakya’ya gelecekti" dedi.