IŞİD'in düşürdüğü lirayı FED yükseltti

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerinin Musul'u alıp, Bağdat'a doğru ilerlemesiyle gerileyen lira, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faizleri uzun vadede çok yükseltmeyeceği yolundaki işaretleri sonrasında uluslararası piyasalarda yeniden yükseldi

IŞİD'in düşürdüğü lirayı FED yükseltti

IŞİD’in Musul’u ele geçirip, çok sayıda Türk’ü de rehin almasıyla 2.15 liranın üzerine çıkan dolar, FED’in dün geç saatlerde açıklanan kararının ardından, 2.12 lira düzeylerine kadar çekildi.

FED kararında, ekonomideki toparlanmaya duyduğu güvene dikkat çekti ve gelecek yıldan itibaren başlanacak faiz artırımlarında biraz daha hızlı hareket edilebileceğine dönük sinyaller verdi. Ancak FED’in, uzun vadede faizlerin ortalama olarak yüzde 4.0 yerine yüzde 3.75 olacağı yolundaki güncellemesi, piyasalarda olumlu karşılandı.

FED, ABD ekonomisinin 2014 büyüme beklentisini de aşağı çekerek yüzde 2.9’dan yüzde 2.1-2.3 düzeyine düşürdü. FED Başkanı Janet Yellen, büyüme öngörüsünde yaptıkları bu revizyonun, bu yıl yaşanan sert kış koşulları gibi bazı "geçici" etkenlerden kaynaklandığını söyledi.

FED, ekonomik büyüme için 2015 ve 2016’ya ilişkin beklentilerini ise değiştirmedi. FED beklendiği gibi, aylık tahvil alım tutarını 10 milyar dolar daha azaltarak 45 milyar dolardan 35 milyar dolara düşürdü.

FED toplantısı öncesinde açıklanan verilerin ABD’de enflasyonun yükseliş eğiliminde olması, piyasalarda faiz artırımlarının hızlı ve sert olabileceği endişeleri yaratmıştı.

ABD’de ekonomik büyüme bu yıl için şu ana kadar zayıf seyretse de, enflasyonun hız kazandığına dair işaretler, Fed’in faiz artırımını değerlendirebileceği günü öne çekebileceğinden endişe ediliyordu.

Bu nedenle, FED toplantısından bu yönde bir karar çıkmaması da piyasaları rahatlatmış oldu.

DHA