IŞİD Musul'u ele geçirdi, 32 Türk şoförü rehin aldı

Irak'ın Musul kentinin kontrolünü ele geçiren ve 32 Türk şoförü rehin alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Türk şoförlerin serbest bırakılması karşılığı, çalıştıkları firmadan 5 milyon dolar fidye istediği ileri sürüldü

IŞİD Musul'u ele geçirdi, 32 Türk şoförü rehin aldı

Merkezi Gaziantep’te bulunan bir petrol firmasına bağlı olarak çalışan 32 Türk şoför, akaryakıt yüklü 28 TIR ile İskenderun Limanı’ndan Irak’ın Musul kentine hareket etti. Musul’un Geyara İlçesi’ndeki termik santrale akaryakıt taşıyan 28 Türk şoförü, Mahmur üzerinden konvoy halinde ilerlerken IŞİD militanları tarafından durduruldu ve rehin alındı.

22’Sİ SANTRALDE TUTULUYOR

İddiaya göre, rehin alınan Türk şoförler TIR’larıyla birlikte boşaltma işlemini yapacakları santrale götürüldü. IŞİD militanları burada 32 şoförden 10’unu başka bir noktaya götürürken, 22 şoför ise santralde rehin tutuldu. Olayın ortaya çıkmasının ardından IŞİD militanları Türk şoförler aracılığıyla bağlı çalıştıkları firma yetkilileriyle temasa geçti. Firma yetkililerinin görüştüğü hem santralde, hem de bilinmeyen noktada rehin tutulan şoförler, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. IŞİD militanları ise merkezi Gaziantep’te bulunan ve telefonla temas kurdukları firma yetkililerine, rehin tuttukları 32 şoförün serbest bırakılması karşılığı kendilerine 5 milyon dolar fidye ödenmesini istedi.

FİDYE TALEBİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA İLETİLDİ

IŞİD militanlarının fidye talebini ilettiği firma yetkilileri, kendilerinin sıradan çalışan olduğunu söyleyerek zaman isterken, durumu Dışişleri Bakanlığı yetkililerine bildirdi. Firma yetkilileri, şoförlerin sağlıklı şekilde Türkiye’ye gelmeleri için Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde oldukları ve koordineli şekilde gelişmeleri izlediklerini kaydetti. Aynı firma yetkilileri; Irak’ın çeşitli noktalarına TIR’larla akaryakıt taşıyan 200’ü aşkın şoförü de anlaşma yaptıkları bir firmaya yüklerini teslim ederek güvenli şekilde Türkiye’ye dönmelerini istedi. Öte yandan, Türk şoförlerin rehin tutulduğu santralde birkaç günlük yakıt bulunduğu ve yeni yakıt takviyesi yapılmaması durumunda santralin işlevsiz kalarak Musul ve çevresindeki ilçelere elektrik verilemeyeceği de ileri sürüldü.

Irak'ta, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti 'nin (IŞİD), Musul havaalanı ile kentteki bazı bölgelerinde kontrolünü ele geçirdiği belirtildi. Musul'a mazot taşıyan 32 Türk TIR şoförünün de rehin alındığı öne sürüldü.

IŞİD militanları, Musul havaalanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. IŞİD'in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki et-Tayaran Mahallesi'nde bulunan Nineva operasyon binası, valilik ile polis müdürlüğü binasının da yer aldığı kaydedildi.

BİN MAHKUMU SERBEST BIRAKTILAR

Bu arada IŞİD militanlarının, merkez hapishanesini basarak 1000 kadar mahkumu da serbest bıraktığı ifade ediliyor


IŞİD ile güvenlik güçleri arasında devam eden çatışmalardan dolayı binlerce Musullu, Erbil ve Duhok'a kaçıyor

HALK KAÇIYOR

Güvenlik kaynakları, kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet yetkililerinin, kentte uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti. IŞİD militanlarının, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

'TÜRK ŞOFÖRLER REHİN ALINDI'

İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldığı söyleniyor. Ancak henüz Irak veya Türk tarafından resmi bir açıklama gelmiş değil.KERKÜK'TE OHAL

Irak’ın Musul kentinde ordu güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü arasındaki çatışmaların diğer kentlere sıçrama endişesi yaşanıyor.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki kentlerde güvenlik güçleri alarmda bekletilirken Musul’un komşusu Kerkük’te ise bir karara imza atıldı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI


Kerkük Valiliği, kent merkeziyle bağlı ilçe ve nahiyelerde Musul’daki çatışmaların sıçrama ihtimalini gerekçe göstererek geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Karar, Valiliğe bağlı Yerel Yönetimler Güvenlik Komisyonu tarafından alındı. Buna göre Kerküklüler süre belirtilmeden her gece 23.00 ile 04:00 arasında sokağa çıkamayacak. Bu kararın vatandaşların güvenliği için hayati önem taşıdığı belirtildi.

Vali Necmettin Ömer Kerim’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ülke genelindeki son güvenlik durumundan ötürü Kerkük’te olası saldırıların önüne geçmek amacıyla böyle bir kararın alındığına dikkat çekildi.

DHA