IŞİD kadınların sokağa çıkmasını yasakladı

Irak'ta Musul'u ele geçiren IŞİD, kentte zorunlu olmadıkça kadınların sokağa çıkmamasını ve tüm Müslümanların 5 vakit namazlarını camilerde kılmasını emreden 16 maddelik bir manifesto yayınladı

IŞİD kadınların sokağa çıkmasını yasakladı

Irak'ın en büyük kenti Musul'u bin 300 militanla ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, 1.4 milyon kişinin yaşadığı kentte yeni kurallar koydu. IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelerde zorunlu olmadıkça kadınlar dışarı çıkamayacak. Hırsızlık yapanın eli kesilecek ve tüm Müslümanlar 5 vakit namazını camilerde kılacak.

Irak'ın en büyük kenti Musul'u ele geçiren IŞİD, kontrolü altında bulunan bölgelerde 16 maddeden oluşan bir manifesto yayımladı. IŞİD'in manifestosunda asıl amacın şeriat kurallarının hakim olduğu bir halife devleti kurmak olduğu belirtiliyor.

IŞİD'in yayımladığı manifestonun önemli maddeleri şunlar:

- Kadınlar zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılamayacak. Evden çıkanlar ise, İslami kurallara göre giyinmek zorunda.

- Hırsızlar şeriat kurallarına göre cezalandırılır. Bu kural özellikle, kamuya ait para ve mallara el koyunlar için geçerli. Savaştan elde edilen ganimetin kullanılma biçimi ve dağıtılmasında sadece "Müslümanların İmam"ı yetkilidir. IŞİD'e göre, "Müslümanların İmamı" Ebu Bekir Bağdadi'dir.

TÖVBE ETMEYEN İDAM EDİLECEK


- Tüm Müslümanlar 5 vakit namazını, namaz saatlerinde camilerde kılar.

- Musul ve çevresindeki aşiret liderlerinin, düşman ve hainlerle işbirliği içerisinde olması kesinlikle yasaktır.

- "Dinsiz kurumlar" adına şimdiye kadar görev yapmış polis, asker ve taraftarlar tövbe etmeliler. Tövbe etmeyenler idamla cezalandırılır.

TÜRBELER YIKILACAK


- Alkol, sigara ve uyuşturucu yasaktır

- IŞİD organizasyonu dışındaki tüm toplantı ve gösteriler yasaktır. IŞİD militanları dışında silah taşımak da yasaklar arasında.

- Kentte ölüler anısına yapılan tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılmalıdır.

NTVMSNBC