İşçiler Gül'ün yolunu kesti ama..

Yatağan Termik Santrali işçileri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yolunu kesti ama..

İşçiler Gül'ün yolunu kesti ama..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçeceği yol, Yatağan Termik Santrali işçileri tarafından kesildi. Gül'ün konvoyu köy yoluna saparak yoluna devam etti.

İŞÇİLERLE JANDARMA ARASINDA ARBEDE ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bodrum’dan Muğla’ya karayoluyla gideceğini öğrenen Yatağan Termik Santrali işçilerinin kapattığı yolun açılması için jandarma müdahale edince, işçilerle aralarında arbede çıktı. ’Yatağan Soma olmayacak’, ’Soma’nın hesabı görülecek’ ve ’KİT’ler vatandır vatan satılmaz’ sloganları atan ve ellerinde ’Direne direne kazanacağız’, ’özelleştirmelere hayır’, ’madencilerin katili özelleştirmedir’ pankartı taşıyan işçiler adına konuşan Tes- İş Sendikası Yatağan Şubesi Yönetim Kurumu Üyesi Kemal Özcan açıklama yaptı. Özcan, "İşçilerden korkuyorlar. İşçilerin kurduğu mahkemelerde hesap verip, halkın önünde yargılanacaklar. Son derece iyi niyetle yapmış olduğumuz sesimizi duyurma girişiminden bile bu kadar korkan ve çekinen, işçiyi görmezden gelerek yolunu değiştirenlerden hesap soracağız" dedi. İşçilerin kapattığı yol yaklaşık yarım saat sonra açıldı.

10 AYDIR EYLEMDELER

Yatağan’daki maden ocakları ile termik santrallerde çalışan işçiler, geçen seneden beri özelleştirmeye karşı eylemde. Yeni bir Soma faciasının yaşanmasından korkan işçiler, enerji kaynaklarının devlet eliyle işletilmesine devam edilmesini talep ediyor. Yatağan işçileri, 27 Ağustos 2013 tarihinden beri özelleştirmeye karşı direnişte. Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı karşısında kurdukları direniş çadırında eylem yapan işçiler son olarak  Enerji Bakanlığı önünde kendilerini demirlere zincirlemişti. İşçiler, polis müdahalesi sırasında maruz kaldıkları şiddeti ile basına yansıdı.

Ayrıntılar geliyor..