Irak'ta Baas'a ağır darbe: 50 ölü

Irak'ın Tıkrit kentinde bir eve düzenlenen baskında aralarında Ahmet İzzet el Duri'nin de bulunduğu Baas Partisi'nin lider kadrosundan 50 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi

Irak'ta Baas'a ağır darbe: 50 ölü

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yardımcısı İzzet el Duri'nin oğlu Ahmet İzzet el Duri'nin de aralarında olduğu Baas Partisi'nin üst düzey lider kadrosunun Tıkrit'te bir evde toplantı halinde olduğu haberi üzerine eve baskın düzenlendi. Evdekilerin güvenlik birimlerine ateş açması sonucunda çatışma çıktı.

Baas Partisi'nin lider kadrosuna yönelik düzenlenen operasyonda ilk belirlemelere göre 50 kişi öldü. Hayatını kaybedenlerden birinin Saddam Hüseyin'in yardımcısı olan ve halen ABD tarafından aranan İzzet el Duri'nin oğlu Ahmet İzzet el Duri olduğu belirtildi.

Operasyonun Irak Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının kente yönelik düzenlediği saldırıdan sonra gerçekleştiği bildirildi.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak'ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgüt militanları ve bazı aşiret güçlerinin, en büyük kentlerden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.