iPhone ile değişenler!

iPhone'ları sevmiyor olabilirsiniz. Ama bu 5 şeyi ilk kez onlarda gördüğümüzü de inkar edemezsiniz!

iPhone ile değişenler!

iPhone, dünyayı değiştirecek bir yenilik getirmese de teknoloji dünyasını önemli derecede etkileyen yeniliklere imza attı. Apple'ın attığı ilk adımlar, teknoloji dünyasının geri kalan bölümü tarafından takip edildi.

Bu haberimizde ise iPhone'un ilk sürümünden beri bizlere sunduğu en önemli 5 yeniliği sizlerle paylaşıyoruz.

1. App Store

Artık neredeyse her platformun bir uygulama mağazası var, Mozilla ve Google tarayıcıları için uygulama mağazaları açıyorlar.

Apple, yazılımları kullanımı kolay bir hale getirdi ve insanlar sıkıcı shareware yazılımları yüklemekten kurtuldu. Şimdilerde ise herkes uygulama yüklemek istiyor.


Dokunmatik ekranlar ve jailbreak

2. Düzgün çalışan dokunmatik ekranlar

iPhone, bizi kapasitif dokunmatik ekranlarla tanıştırmadan önce "dokunmatik" cihazların çoğu bir kalemle geliyordu. Bu kalemler küçüktü ve kolaylıkla kaybolabiliyordu. Apple, cep telefonlarını parmak uçlarıyla rahat bir şekilde kullanmanın mümkün olduğunu ispatladı.

3. Jailbreak

Uzmanlar, Apple'ın AT&T ile ilişkisi hakkında milyonlarca söz sarfetmişlerdi ve birçok kullanıcı bu ortaklıktan nefret ediyordu. iPhone'un denizaşırı ülkelerde yayımlanmasının zaman almasıyla beraber, hacker'lar Apple'ın cihaza yerleştirdiği kısıtlamaları aşmak üzerine çalışmaya başladılar. Bunu yapmaları ise sadece bir haftalarını aldı. iPhone her ülkede herhangi bir hizmet sağlayıcı ile kullanılabilir hale geldi ve App Store'a girmeden uygulama yüklemek de mümkün oldu.

Bu işlem ise jailbreaking olarak tanınmaya başlandı, sonraki tüm iPhone, iPad ve iOS yayımı da aynı muamaleye tabi oldu. Jailbreaking artık tüm teknoloji dünyasına sıçradı. Artık herhangi bir cihazın teknik kısıtlamalarını kaldırmak 'jailbreak' olarak adlandırılabiliyor.


Web sayfası işleme ve cep telefonları

4. Düzgün görünen web sayfaları

Webkit, Safari Web tarayıcısının arkasında bulunan bir teknoloji. Linux'da kullanılan KDE masaüstünden geliyor ancak Apple'ın üzerinde oldukça yoğun bir adaptasyon çalışması oldu.

Webkit ilk olarak Mac OS X'de kullanılmıştı ancak kendini kanıtlama fırsatını iPhone'da buldu. iPhone'dan önce cep telefonuyla internette gezinmek sıkıcı ve hatta korkunç bir tecrübe olabiliyordu.

5. Cep telefonları, telefon olmanın ötesine geçti

App Store, cep telefonunu bir bilgisayar platformu haline getirdi. Cep telefonları aniden her şeyi yapabilen bir hale geldi. Apple'ın söylediği gibi herhangi bir işi yapmak için bir uygulama bulma ihtimaliniz oldukça yüksek. Telefonlar aniden oyun oynanabilen, GPS cihazlarının yerini alabilen, filmler seyredilebilen cihazlar haline geldiler.

Resimlerle: Büyüleyen iPhone 6 konseptleri!

Kaynak: CHIP Online