İlginç bir kulüp: Diyanetspor

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olan Diyanet Gençlik Spor Kulübü pek bilinmese de Kenan Sofuoğlu, Şeyma Tuncer gibi başarılı sporcuları bünyesinde barındıran bir kulüp

İlginç bir kulüp: Diyanetspor

Dünya Süpersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Avrupa Tekvando Şampiyonu Şeyma Tuncer, Türkiye Motokros Şampiyonu Orhan Tuna, Avrupa İkincisi olan engelliler masa tenisi takımı.

Hepsinin sporcu olmasının dışında ortak bir özellikleri daha var, sporcusu oldukları kulüp, yani Diyanet Gençlik Spor Kulübü. Pek fazla kimsenin bilmediği bu kulüp Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak 2007 yılında kuruldu.

Fikrin sahibi ise Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er. Er’in bu fikri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’ndan da destek görünce kulübü kurmaya karar vermişler.

Mavi, yeşil ve beyaz renklerden olan Diyanetspor’un şu an 20 şubesi ve 39 temsilciliği bulunuyor. 60 ilde de yapılanması var. Kulübün ilk hedefi, masa tenisi olmak üzere güreş, voleybol, badminton, engelliler masa tenisi, engelliler oturarak voleybol, taekwondo, atletizm, motokros, karate, judo, satranç, atıcılık, king boks ve futbol branşlarında başarılar elde etmek ve bu spor dallarıyla ilgilenen gençleri kulübün sporcusu yapmak.

ÜYELİK AİDATI AYLIK 1 TL

Diyanetspor Kulübü Başkanı Ahmet Yılmaz öncelikli amaçlarının başarılar kazanarak hem sporcularını hem de kulüplerini ileri seviyeye getirmek olduğunu söylüyor. Üyelik aidatı aylık 1 TL olan kulüp adını en fazla dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun transferiyle duyurdu.

Şu an 100 milyon liraya yakın bütçesi olan Diyanetspor henüz büyük bir firma ile sponsorluk anlaşması imzalamamış. Kulüp bu durumuyla şu an pek çok birinci lig takımından daha yüksek bir bütçeye sahip.

KULÜBÜN 33 BİN ÜYESİ VAR

Diyanetspor şu ana kadar yetişmiş sporcuları bünyesine katmış olsa da artık kendi yetiştirdiği sporcularla da adını duyurmak istiyor. Kulübün şu an 33 bin üyesi bulunuyor.

Tüm kulüp şu an gözlerini iki engelli sporcusuna çevirmiş durumda. Ekim ayının son haftası Güney Kore’de yapılacak olan Dünya Engelliler Masa Tenisi Şampiyonası’nda yarışacak olan Kübra Öçsoy ve Ümran Ertiş hem Türkiye’yi hem de kulüplerini temsil edecekler.

ntvmsnbc