İhsanoğlu: Burası uğurlu bir cami

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Cuma namazını kılmak için Yeniköy'deki Çarşı Merkez Camii'ne geldi

İhsanoğlu: Burası uğurlu bir cami

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı "çatı adayı" olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye önerdiği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, AK Parti MKYK Üyesi İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu’nun oğlu avukat Murat Aksu ile 1 saat görüştü. Görüşmenin ardından Aksu soruları yanıtsız bıraktı.

İhsanoğlu, Cuma namazını kılmak için evinden çıktı. İhsanoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKSU İLE GÖRÜŞMESİNE YANIT VERMEDİ

"Cumhurbaşkanı olmak için özel bir dua edecek misiniz?" sorusuna İhsanoğlu, "Cuma namazında herkes dua eder. Mümin insanlar her zaman dua ederler. 5 vakit namazda, özel günlerde dua ederler.Duasız gün berektsiz gün demektir" yanıtını verdi. İhsanoğlu, Aksu yaptığı görüşmenin içeriğiyle ilgili soruya yanıt vermedi. İhsanoğlu, oğlunun kullandığı araca binerek Yeniköy’deki Çarşı Merkez Camii’ne geldi.

'BURASI UĞURLU BİR CAMİ'

Namazın ardından camiden çıkan İhsanoğlu, "Mabedlerin gölgesinde siyaset yapılmaz. İbadatle, siyasetin yeri ayrı. Allah kabul etsin. Bereketli bir cami. Bütün camiler gibi mübarek ve uğurlu bir cami. Çünkü bu camiden Türkiye’nin en sevilen cumhurbaşkanlarından birisi olan Turgut Özal. Bu mahallede bu camide namaz kılmıştır.İnşallah bütün millete hayırlı ve uğurlu bir cuma günü olur" diye konuştu.

İhsanoğlu, Twitter ve Facebook hesaplarıyla ilgili bir soruya "Çok insan açıyor. Biz bunun hukuki olanlarını bildireceğiz size. İtibar etmeyiniz. Hepsi hazırlanıyor" yanıtını verdi.

İhsanoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de aynı camide namaz kılacağını ancak son anda vazgeçildiğinin hatırlatılması üzerine "Allah kabul etsin. Bu camiyi çok sever, uğurlu bir camidir" şeklinde yanıt verdi.

'KOMŞULAR RAHATSIZ OLUYORLAR'

Camiden çıkan İhsanoğlu, Yeniköy’deki evine geldi. Aracından çıkan İhsanoğlu, kendisini takip eden gazetecilere " Burası ev. Başka komşular rahatsız oluyorlar. Siz medeni insansınız değil mi? Dün sizinle konuştuk. Rica edeceğim. Sorunuz varsa cevaplayayım. Siz de rahatsız olmayın bizde, komşularımız da. Teşekkürler. Artık herkes rahat bir gün geçirsin. Bunları yazacaksınız değil mi?" dedi. Bunun üzerine gazeteciler son bir soru soracaklarını belirtti.

ABDULLAH GÜL İLE KARŞILAŞMAMA SORUSU

Gazeteciler İhsanoğlu’na "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de o camide namaz kılıyor. Bu hafta 2 kere gelecekmiş ama vazgeçtiği söyleniyor. Karşılaşma olmasın diye mi" şeklinde soru sordu. İhsanoğlu, "Onu bilmiyorum. Ben onun adına konuşma yapamam, bilmiyorum. Sizden öğrendim. Ben genellikle burada kılıyorum evde olduğumca" yanıtını verdi.

DHA