Hükümetten ilk yorum

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Ergenekon Davası kararları hakkında açıklama yaptı

Hükümetten ilk yorum

İşte Arınç'ın açıklamalarından önemli satır başları:

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

*"Bu konuda hükümetimizin bir görüşü olamaz. Adalet Bakanımız konuyla ilgili bilgi verdiler. Türkiye için önemli bir dava. Ergenekon terör örgütü iddiasıyla açılan bir dava. 

*"İçerisinde asker kişiler var, rektörler, seçilmiş milletvekilleri, gazeteciler var. Beraat edenler oldu,ceza görenler oldu. Herkese geçmiş olsun.Bu karar bir yargı kararı. Ve yargıda anayasamızın 3 erkten birisi olan bağımsız yargı kararı. Mahkeme, bugün verdiği kararla dosyayı kapatmış oldu." 

*"Bazı kararların bazı kişiler için çok fazla olduğu söylenebilir şüphesiz. Yakıştırılanlar vardır, yakıştırılamayanlar vardır. Kararların pek çoğunda tek suç yok. Kararı beğenmek ya da beğenmemek noktasında değiliz, bir yargı kararıdır. Bu yargı kararına hepimiz uymak mecburiyetindeyiz. Şu anda kesinleşmiş bir hüküm yok, ancak önemli bir aşamadayız." 

*"Türkiye son yıllarda böylesi bir davayla karşılaşmamıştı. Biz kimsenin mahkum olmasından, tutuklanmasından, şahsen sevinen, el çırpan insanlar değiliz. Ama bir yargı kararı var ve herkes buna saygı göstermek zorundadır"

*"Ben sanık veya yakınları tarafından yapılan eleştirilerin daha çok duygusal olduğunu düşünüyorum. Önemli olan siyasetçilerin ve 3. kişilerin maksadını aşan ifadeler kullanmaması ve olaya daha objektif bakabilmesidir. Şimdilik herkese geçmiş olsun demekten başka ifade edeceğimiz bir husus yok" 

*"CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kararlar gayrimeşrudur" sözü maksadını aşan bir söz, bir genel başkana yakışmaz. Ama bilelim ki Kılıçdaroğlu bundan daha ağırlarını da yargılama sırasında söylemişti. Bu örgüt nerede, bana adresini gösterin gidip üye olayım' deyinceye kadar. Ondan önceki genel başkanın bu örgüte avukatlık yapmaya kalkışmasına kadar, CHP'nin pek çok milletvekilinin, bugün zannediyorum sayıları 30 civarındaymış, oraya giderek mahkeme basmaya varıncaya kadar yaptıkları eylemleri hepimiz biliyoruz. O konuşulanlara, yapılanlara bakıldığı zaman bugünkü sözü biraz daha hafif kalıyor. Ama tümden yanlış. Hiçbir siyasetçi Türkiye'deki adli yargıyı, mahkemeleri böylesine ağır sözlerle suçlayamaz" 

'BU YARGI KARARIDIR' 


Arınç'a, Başbakan Erdoğan’ın eski Genelkurmay Başkanı ve tutuklu İlker Başbuğ için geçen yıl söylediği sözleri de soruldu.

Erdoğan “Başbuğ tutuksuz yargılanabilir” demişti. Arınç da bu soruya “Kendi gönlünden geçenleri söyleyebilir. Ama bu yargı kararıdır” diye yanıt verdi.