Hükümet 'Kürt açılımını' açıkladı

Hükümet 'Kürt açılımını' açıkladı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay; 'Demokratik Çözüm Süreci'nde 29 Temmuz'dan bugüne gelinen noktayla ilgili açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Demokratik Açılım" çerçevesinde yaptığı görüşmelerin "sonderece olumlu ve faydalı" olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Atalay, "Demokratik Açılım" çerçevesinde yaptığı görüşmeleri değerlendirdiği basın toplantısına dün şehit olan güvenlik güçlerine "Rahmet dileğiyle" başladı. Atalay, "Şemdinli civarında 4 şehidimiz var. İnşallah yürüttüğümüz çalışmalarımız başarıyla sonuçlanırda. Bu olayları yaşamayız" dedi.
"Demokratik Açılım" süreci çerçevesinde bir aylık süre içinde "çok önemli çok kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirten Atalay, şöyle dedi:

"Toplumumuz çok önemli bir kesimini dinledik. Bu meseleye çok uzun süredir kafa yoran çok kişiyle görüştük. Ayrıca 5 siyasi parti genel başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldik. Sivil toplum kuruluşlarıyla, 11 meslek örgütüyle görüştük. Şehit aileleriyle temsil eden 24 dernek ve bireysel tek tek, görüşlerinin faydalı olacağını düşündüğümüz kişilerle de görüştük.

Yaptığımız görüşmeler son derece olumlu ve faydalı olmuştur. Bizim üslup ve anlayışımızın bir göstergesidir. Bu görüşmelerde pek çok hususlar dile getirilmiştir. Değişik konular gündeme gelmiştir. Daha çok bu çalışmamızın amacını anlattık ve farklı düşünceleri dinledik.

Yaptığım bütün görüşmelerde, toplumda sorunun çözülmesi gerektiği yönünde fikir birliğinde."

Ahmet Türk'ten jet değerlendirme...

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Demokratik Çözüm Süreci'nde 29 Temmuz'dan bugüne gelinen noktayla ilgili açıklama yaptı.


-ATALAY: HERKES TERÖRÜN BİTMESİNİ İSTİYOR-

Bakan Atalay, görüştüğü tüm kesimlerin ve herkesin terörün bitmesini istediğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Herkes demokratik açılımların artmasını istiyor. Tüm kesimler yakın ilgi gösterdiler. insanımızın sorun paylaşma özelliğini bir daha gördük.  Bu sürece kimi işini kimi tatilini keserek katkıda bulundu. Çoğunluğu bana dosya verdi. Daha önce bununla ilgili çalışmışlar.

TOBB sayın başkan ve yöneticileri çok duyarlı davrandılar. Bütün odalarıyla bölge toplantıları yapıyorlar. Bunun sonucunu bütün Türkiye’nin değerlendirmesini verecekler.

21 kuruluşla görüştüm. Bunların içinde çok değişik kurullar var. İnsan hakları kuruluşları, birlik vakfı, kadın kuruluşları var. Tink tank kuruluşları var. Çok değişik kuruluşlar var.

Bu kuruluşlarla yaptığı görüşmelerde şunu gözlemledim. Bu Türkiye’de büyük bir olgunlaşma. Artık kendi sorunlarımızı rahatlıkla tartışabiliyoruz. Bu STK biri ilginç bir şey söyledi. Sizinle paylaşıyorum. "Devlet ilk defa bizim görüş ve önerilerimizi dinliyor ve önemsiyor" dedi.

Görüştüğümüz kuruluşların onlarca rapor hazırladıklarını belirmek isterim. Böylesine geniş bir çalışma, çözüme ilişin beni çok umutlandırdı. Meğer bu kuruluşlar kafa yormuşlar, çalışmışlar.  Artık kendi insanımıza güvenelim. Her şeyin arkasında yabancı bir güç aramayalım. Bu güven ve özveriye sahip çıkalım. Yürüttüğümüz çalışmayı yabancılarla irtibatlandırmak siyasi hazımsızlıktır. Bu kendi insanına güvenmemektir."

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Demokratik Açılım" çalışmalarının "Milli birlik projesi" olduğunu söyledi.
İçişleri Bakanı Atalay, düzenlediği basın toplantısında, "Demokratik Açılım" çalışmalarında kendi insanımıza güvenmemiz gerektiğini söyledi. Atalay, şöyle dedi:

"Kendi insanımıza güveniyoruz. Ben kendi insanımıza güveniyorum. Bizim polisimiz, askerimiz yürüttüğü çalışmalar var. Ben güveniyorum. Çok değerli analizler yayınlandı. Son bir aya baktığımızda ne kadar sağlıklı bir müzakere, değerlendirme ve kendi sorunumuzu tartışma ortamı oluştu. İnanın ben çok keyif aldım. Bunda basının da çok büyük katkısı var.

Milletimiz değişik platformlarda sorunlarını tartışmakta ve çözüm yolu aramakta.
Terörün sona erdirilmesi ve demokratik haklar konusunda ortak görüşümüz var.
Kişilik haklarına saldırmadan, birbirimizi kırmadan, medeni insanlar gibi tartışma ortamının yaratılmasıdır demokratik ortam. Bence bunda başarılıyız. Empati yapılabilmesi, sorunların değerlendirilmesi çok önemli ve demokratik açılım budur.

2