HDP'li vekil gözaltına alındı

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Ağrı'da evinde gözaltına alındı.

HDP'li vekil gözaltına alındı

 

Vali Musa Işın, HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in Doğubayazıt’ta bugün gözaltına alındığı ve Ağrı’ya getirildiğini doğruladı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Ağrı Milletvekilli seçilen 35 yaşındaki Taşdemir, partinin Kadın Meclisi Sözcülüğünü yapıyordu.

HDP Genel Merkezine ait internet sitesinde gözaltı kararına tepsi gösterilirken "Kabul etmiyoruz, boyun eğmiyoruz. Susmuyoruz" denildi.


DİRAYET TAŞDEMİR KİMDİR?


18 Nisan 1982 Ağrı doğumlu olan Dirayet Taşdemir, Mersin Üniversitesi Sosyoloji ve Arkeoloji bölümü'nden mezun oldu. Ulusal ve uluslararası birçok platformda toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında temsil düzeyinde görevler sürdürdü. 2008 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde Kadın Politikaları alanında danışman olarak çalıştı. Bekar olan Taşdemir, orta düzeyde Almanca bilmektedir.

Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) kadın kollarında çalışan Dirayet Taşdemir, KCK operasyonları sonucunda tutuklandı ve beş yıl cezaevinde kaldı. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP Ağrı milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesidir.