Yeni Yazısı > Hayırlı olsun - 19.06.2014

Hayırlı olsun
19 Haziran 2014

Nihayet yaz geldi diyebiliyoruz sonunda. Okulların kapandığı gün İstanbul’un yağmurundan bunalan aileler, soluğu muhtemelen en güneyde ve yağmursuz bölgelerde almıştır. Bütün kış yağmayan yağmur, tam yaz geldi derken nefes aldırmadan yağınca, bizim de evde ufak çaplı isyanlar baş gösterdi haliyle. “Yaz ne zaman gelecek? Denize girmiştik geçen gün yine girelim mi? Bari havuza girsek?” gibi mızıltılar evde yankılanır oldu. (Buradaki ‘geçen gün’den kasıt, 2 hafta önce gittiğimiz İzmir seyahatidir)

Yaz hastalıklarına dikkat!


Arada yine korku filmi gibi dolu yağmış olsa da İstanbul’a, biz nihayet yaz sezonunu açtık. Denize gidemesek de, havuzda geçiriyoruz günümüzü. Havuzlar ve yaz hastalıklarıyla ilgili önlemlerinizi alın derim. Yüzme havuzlarının temizliğinin ne derece iyi yapıldığından emin olmalısınız. Küçük çocuklarınız havuzda oynamaktan keyif alabilir ama bu keyif daha sonra eziyete dönüşmesin. Havuzdan bulaşabilen pek çok hastalık klor yoluyla her ne kadar temizlense de, bazı mikropları temizleyemediği de bir gerçek.Dış kulak yolu enfeksiyonları, deri enfeksiyonları, göz enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonları gibi hastalıkları havuzlardan kapmak maalesef mümkün. Bir yaş ve altı bebeklerinizi büyük havuzlara sokmamaya özen göstermelisiniz. Kendimize ve çocuğumuza bu tip mikropların bulaşmasını minimuma indirmek için başlıca önlemleri de şöyle sıralamışlar:

-Her türlü rahatsızlıklarda havuza girmemeye özen gösterilmelidir.

-Çocuğun veya kendinizin ishal durumu varsa havuza girilmemelidir.

-Havuzda su yutmamaya veya ağıza su almamaya dikkat edilmelidir.

-Yüzmeden önce duş alınmalıdır.

-Cilt ve mantar enfeksiyonlarının bulaşmasına karşı, antiseptik solüsyonlarla ayaklar yıkanmalıdır.

-Tuvalet sonrası eller mutlaka yıkanmalıdır.

-Çocuklar belli aralıklarla tuvalete götürülmeli, havuza kaçırmalarına fırsat verilmemelidir.

-Havuz suyu yutulmamalı, ağıza alınmamalıdır.

-Kulak enfeksiyonlarına karşı, kulak tıkaçları kullanılmalıdır.

-Göz enfeksiyonlarına karşı, gözlük ve maskeler kullanılmalıdır.

-Ciltte sıyrık ve kesik alanlar varsa, havuza girilmemelidir.

-Havuzda veya kenarında yiyecek yenmemelidir.

Siz bütün bu önlemleri alırken, yine de gireceğiniz havuzun temizliğiyle ilgilenen kişileri bu konuda sıkıştırmayı ihmal etmeyin. Temiz havuz demek, sağlıklı bir yaz tatili demek.