Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı?

Maliye Bakanı Şimşek'in 'özelleştirme kapsamına' alınacağını söylediği Haydarpaşa Garı dün ilk kez yabancı yatırımcı ile finansçıların katıldığı konferansa ev sahipliği yaptı. Konferans 'Haydarpaşa Garı görücüye mi çıkıyor?' sorusunu akıllara getidi

Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı?

Toplantı akla, ‘Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı’ sorusunu getirdi.

2. Abdülhamid döneminde, 106 yıl önce hizmete giren, İstanbul’un sembol binalarından Haydarpaşa Garı dün ilk kez, Mehmet Şimşek, Erdem Başçı, İbrahim Turhan gibi panelistler ve yabancı yatırımcı ile finans kurumların katıldığı uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in de konuşmacı olarak katıldığı toplantı tabii hemen akla “Tarihi Haydarpaşa Garı uluslararası görücüye mi çıktı” sorusunu getirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz aylarda tarihi gar binasının “özelleştirme kapsamına” alınacağını söylemişti.

7 MİLYAR DOLARLIK HEDEF

Şimşek, bu yıl 7 milyar dolarlık özelleştirme hedefine ulaşmak istediklerini belirterek “Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi imar çalışmalarından sonra özel programa alınacak ve özelleştirme projeleri arasına girecek” demişti. Bağdat Caddesi’nin son yeşil alanı Tarım İl Müdürlüğü arazisinin özelleştirmeye devredildiğinin ortaya çıktığı günlerde Haydarpaşa Garı’nın aynı akıbete uğrayacağı ihtimali sivil toplum kuruluşlarını  harekete geçirdi.  

Öte yandan “New York’tan İstanbul’a Mega Şehirler ve Finans Merkezleri” konferansının Haydarpaşa'da düzenleneceğinin duyulması üzerine “Haydarpaşa Dayanışması” kamusal alanın satışa çıkartılmaması çağrısını dün yineledi.

ÇOK SAYIDA YABANCI YATIRIMCI KATILDI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkez bankası Başkanı Erdem Başçı, İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Hüsnü Özyeğin ve Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nun konuşmacı olduğu konferansa yerli yarıımcıların yanısıra çok sayıda yabancı yatırımcının da katılması dikkat çekti.