Hastanede verilen antibiyotik kalp krizine yol açtı!

Konya'da üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle gittiği hastanede damar yolundan antibiyotik verilen İsmail Öz, alerjik reaksiyona bağlı olarak kalp krizi geçirdi. Zamanında müdahaleyle hayata dönen hasta, anjiyo yapılıp taburcu edildi
 

Hastanede verilen antibiyotik kalp krizine yol açtı!
67 yaşındaki İsmail Öz'e, üst solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle başvurduğu hastanenin acil servisinde damar yolundan antibiyotik verildi. Alerjik reaksiyona bağlı kalp krizi geçiren Öz'ün, büzüşen kalp damarları normal haline döndürülerek rahatlaması sağlandı. Öz, talebi doğrultusunda düzenli kontrollerinin yapıldığı Farabi Hastanesi'ne sevk edildi. Anjiyo yapılan hasta, taburcu edildi.

Hastanenin kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Sakallı, daha önce kalp krizi geçiren hastaları İsmail Öz'e iki stent takıldığını söyledi. O zaman kalp krizini alerjinin tetiklediğinden emin olamadıklarını aktaran Dr. Murat Sakallı, son kalp krizinde hastaya alerjik reaksiyona bağlı kalp krizi teşhisinin konulduğunu dile getirdi.

Karşılaşılan durumun çok enteresan ve nadir olduğuna işaret eden Dr. Murat Sakallı, şunları kaydetti:


'EVDE OLSAYDI HASTA KAYBEDİLEBİLİRDİ'


"Hasta bize geldiğinde biraz rahatlamıştı. İlaçlara bağlı alerjik reaksiyon sonrası kalp krizi, tıp literatüründe nadir görülen bir durum. Alerjik reaksiyona bağlı kalp krizi ihtimali milyonda bir, ölme riski ise üç milyonda birdir. Alerjik bünyeli ve alerjisi olanların özellikle antibiyotik, ağrı kesici, hatta kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçları mutlaka dikkatli kullanmalıdırlar. Gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle antibiyotiğe bağlı alerjik reaksiyonlar sonrası kalp krizi olabileceği, bilim dünyasının çok üzerinde durduğu ve önemsediği bir konudur."


'SANKİ ÖLÜP DİRİLDİM'


İsmail Öz ise antibiyotik verildikten sonra her şeyin birden geliştiğini ifade etti.

Kendisinden geçtiğini, çarpıntılarının arttığını aktaran İsmail Öz, "Sanki ölüp yeniden dirildim. Çok şükür şimdi iyiyim" dedi.