Hamile kadına zorla fuhuş

İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyon sonucunda, 6 aylık hamile kadına zorla fuhuş yaptırdıkları ileri sürülen çete çökertildi

Hamile kadına zorla fuhuş

İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne sığınan Özbekistan uyruklu bir kadın, iş bulma vaadiyle kendisini İstanbul'a getiren bir çetenin zorla fuhuş yaptırdığını belirterek şikayetçi oldu. Kadının verdiği bilgiler doğrultusunda harekete geçen polis, Aksaray'da bulunan çok sayıda otel ve diskoyu incelemeye aldı.

Yapılan takip üzerine operasyon için düğmeye basan Yabancılar Şubesi ekipleri, bir gazino ve iki otele operasyon düzenledi. Bu arada aynı yerlede daha önce de Yabancılar Şube Müdürlüğü'nce 11 kez operasyon yapıldığı belirtildi.

KENDİLERİNE "KASAPLAR" DİYORLARMIŞ

Yapılan operasyonda aralarında emekli bir polis memurunun bulunduğu 17 kişi gözaltına alınırken, Şirin Y., Ferman B. ve Ferdi E.'nin yönettiği 'Kasaplar' adlı fuhuş çetesinin pazarladığı 45 kadın kurtarıldı.

Operasyon sırasında yakalanan kadınlardan 14'ünün Özbekistan ve Türkmenistan'dan iş bulma vaadiyle getirilerek fuhuşa zorlandığı iddia edildi. Çetenin Türkiye'ye getirdiği kadınları 5-10 bin dolar arasında borçlandırdığı ve tutuldukları evlerde zorla fuhuş yaptırdıkları belirtildi.

ZORLA GÖNDERİYORLARMIŞ

Çete üyelerinin Aksaray'da disco ve barlarda tuttukları kadınları, kendileri için çalışan ticari ve korsan taksilerle otellere gönderdiği de tespit edildi. Zorla fuhuş yaptırılan kadınlar çeteden şikayetçi olurken, kadınlardan birinin 5 aylık hamile olduğu ortaya çıktı.

"REGL OLMAMIZI GECİKTİRMEK İÇİN İLAÇ VERİYORLARDI"

Hamile olan Özbekistan uyruklu İrona A.(21), polise verdiği ifadesinde, fuhuş yaparken hamile kaldığını belirterek, "Regl olmamızı geciktirmek için ilaç veriyorlardı. Hamile kaldığımı geç fark ettim. Beni bir evde zorla tutup fuhuş yaptırıyorlardı. Müşterilerle otelde birlikte oluyordum" dedi.

Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan Kasaplar Çetesi'nin üyeleri Fatih Adliyesi'ne sevk edilirken, kadınlar sağlık kontrolünden geçirildi. Zührevi Hastalıklar Hastanesi'ne götürülen kadınların 28'inde bulaşıcı hastalık tespit edildi.

Çeteden kaçarak polise sığınan kadın ile hamile olan İrona A.'nın koruma altına alınacağı, diğer kadınların ise sınırdışı edilecekleri belirtildi. Fatih Adliyesi'ne sevk edilen 17 şüpheliden, aralarında emekli polis memurunun da bulunduğu 12 kişi tutuklandı.

2