Hack'lenmek bu kadar kolay!

Siz telefonunuza şifrenizi girerken, birileri tüm bilgilerinizi 44 metreden alıyor desek?

Hack'lenmek bu kadar kolay!

Günümüzde herhangi bir teknolojik cihazın hack'lenmesi, artık alışılagelmiş bir durum. Pek tabi herhangi bir cihazı hack'lemenin birçok yolu var ama konu akıllı telefon olduğu zaman, kişi şifresini girerken parmaklarına şöyle bir bakmak bile yeterli olur.

Omuz üstünden yapılan takip ile bugüne kadar birçok telefon, sahibi dışında kullanıcılar tarafından şifre ihlaline uğramış durumda. Her ne kadar günümüzdeki birçok telefon üreticisi kamera ve bazı yazılımlar ile şifreleri daha zor ele geçirilebilir hale getirmiş olsalar da hack'lenme oranları halen bir hayli yüksekte seyrediyor.

Massachusetts Lowell Üniversitesi'nden bir gurup araştırmacı, iPad şifresini hiçbir ekran izine gerek kalmadan ele geçirmeyi başarmış bulunuyor. Kullandıkları teknik içerisinde kamera büyük rol oynuyor ve işi kolaylaştıran şey, kilit ekranındaki tuş takımının statik olması. Ürettikleri yazılımın ekran üzerindeki parmak hareketlerini tahmin etmesiyse tamamen kullanılan kameralara bağlı...

Araştırma ekibi Google Glass'ın kamerası ile kaydettikleri görüntüleri özel yazılımla taratıp, üç metre mesafedeki bir iPad'in dört rakamlı şifresini, parmak hareketlerini değerlendirerek, yüzde 83 ile 90 ihtimalle tahmin edebiliyorlar. Daha iyi bir kamera ile bu oranın yüzde 100'e kadar çıkması, mesafenin ise 44 metreye kadar uzaması mümkün...

Bu durum ileride büyük sorunlara yol açabilecek tehlikelere gebe. Nitekim aynı ekibin, Android işletim sistemi üzerinde, kamera ile parmak izini takip etmek isteyenlerin cihazlarının kafasını karıştıracak, farklı bir proje üzerinde çalışıyor olması, nispeten de olsa iç rahatlatıcı.

Resimlerle: En iyi şifre saklama yazılımları bir arada...

Kaynak: CHIP Online