Google yine meydan okuyor!

Apple ile rekabette hız kesmeyen Google'ın hedefinde, bakın bu kez neler var...

Google yine meydan okuyor!

Google, Apple ile rekabetinde yeni bir cephe açıyor ve Apple'ın sağlıklı yaşam için başlatacağı HealthKit servisine rakip olarak, akıllı telefonlarla birlikte kullanılacak Google Fit servisini hayata geçirmeyi planlıyor. Google'ın içinden sızan bilgilere göre, Google Fit servisi, her türlü sağlık ölçer akıllı cihazdan gelen verileri derleyebilecek potansiyele sahip olacak. Böylece nabız ölçer, adım ölçer gibi özelliklere sahip akıllı telefonlar Google Fit servisini kullanabilecek.

Elbette bu servis aynı zamanda Google'ın herkesin sağlık verilerini kayıt altına tutarak ileride bu verileri reklam verenlere satması anlamına gelecek. Yani, koşarken kısa sürede tıkanıyorsanız ve duraksıyorsanız, web sitelerini ziyaret ederken karşınıza sık sık özel hastanelerin kalp sağlığı programlarına dair reklamlar çıkabilecek. Google elbette bu uygulama sayesinde, bisiklet, yürüyüş, koşu, yüzme veya diğer başka sporlara olan ilginizi de kayıt altına alarak ilgili firmaların reklamları ile sık sık karşılaşmanızı sağlayacak.

Sağlık uygulamaları konusundaki tek rakipler Google ve Apple da değil. Samsung da geçen ay Sami isminde prototip bir sağlık servisini duyurmuştu. Bakalım, bu yarıştan kim lider çıkacak?

Resimlerle: Google'dan öğrendiğimiz 8 şey

Kaynak: CHIP Online