Gaz maskeleri karaborsaya düştü

İsrailliler kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı kendilerini korumak için gaz maskesi satan mağazalara akın ederken, Irak'ta ise operasyon ihtimaline karşın tüm güvenlik güçleri üst seviyede alarma geçti

Gaz maskeleri karaborsaya düştü

İsrail, geçtiğimiz hafta siviller üzerinde kimyasal silah kullandığı iddia edilen Suriye'ye yönelik olası bir operasyon karşısında misilleme yapılması ihtimali üzerine bütün savunma füzelerini devreye soktu. İsrailliler ayrıca kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı kendilerini korumak için gaz maskesi satan mağazalara akın etti. Irak'ta ise operasyon ihtimaline karşın tüm güvenlik güçleri üst seviyede alarma geçti.

Reuters haber ajansının İsrail Ordu Radyosu'ndan aktardığı haberde hava kuvvetlerinin hangi bataryaları devreye soktuğu açıklanmadı. Ancak İsrail'in elinde kısa menzilli Demir Kubbe, orta menzilli Patriot ve uzun menzilli Arrow II sistemleri bulunuyor.

İsrail'in ayrıca Suriye'nin Lübnan'daki müttefiki Hizbullah'ın roket saldırılarına da hazırlandığı belirtiliyor.

Ordu Radyosu'nun haberiyle ilgili olarak İsrail ordusundan bir sözcü yaptığı açıklamada, "Bölgemizdeki son gelişmeler ışığında İsrail Güvenlik Kuvvetleri İsrail Devletinin güvenliğini sağlamak için gerekli savunma önlemlerini almaktadır" dedi ancak detay vermedi.

DEVLET DE GAZ MASKESİ DAĞITIYOR


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da dün bir açıklama yaparak ülkesinin Suriye krizinin dışında kalmak istediğini ancak herhangi bir saldırıya da tüm gücüyle yanıt vereceğini söylemişti. Vatandaşlar kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı kendilerini korumak amacıyla gaz maskesi satan mağazalarda uzun kuyruklar oluştururken, güvenlik kabinesiyle bir araya geldikten sonra bir açıklama daha yapan Netanyahu, "Bugünkü değerlendirmenin ardından, normal rutini değiştirmek için bir neden yok" diye konuştu.

Yoğun talep üzerine İsrail de halkına bedava gaz maskesi dağıtmaya başladı.

IRAK'TA ALARM "ÜST SEVİYEDE"

Irak Başbakanı Nuri el Maliki de Suriye'ye operasyon ihtimaline karşın bütün güvenlik güçlerinin üst seviyede alarma geçirildiğini açıkladı.

Maliki, haftalık ulusa sesleniş konuşmasında, "Bağdat'taki, diğer şehirlerdeki ve Irak'ın dört bir yanındaki idari makamlar ve güvenlik güçleri en üst seviyede alarmdadır" dedi.