Gayrimüslimlere 'Allah' kelimesi yasaklandı!

Malezya'da oldukça ilginç bir karara imza atıldı. Ülkede gayrimüslimlerin 'Allah' kelimesini kullanması en yüksek mahkeme tarafından yasaklandı. Yasağın sebebi ise Müslümanların Hıristiyanlığa kaymasına engel olmak

Gayrimüslimlere 'Allah' kelimesi yasaklandı!

Malezya Federal Mahkemesi gayrimüslimlerin 'Allah' kelimesini kullanmalarına yönelik önceden verilen kararı onadı. Kararla birlikte Malezyalı Hıristiyanların 'Allah' kelimesini kullanması en yüksek mahkeme tarafından da suç olarak kabul edildi.

HIRİSTİYAN GAZETEYE YASAK GELMİŞTİ

2007 yılında ülkedeki Hıristiyanlarca yayınlanan ‘Herald’ gazetesinin ‘Allah’ kelimesini kullanmamasına yönelik karar verilmiş ve Ekim 2009’da Temyiz Mahkemesi kararı onamıştı.

Malezyalı Hıristiyanlar Arapça’dan Malay diline geçen ‘Allah’ kelimesinin sadece İslam dinine ait olmadığını belirterek kelimeyi ayinlerde kullanma haklarının olduğunu savunuyor.

'MÜSLÜMANLARIN KAFASI KARIŞIYOR'

Müslümanlar ise ‘Allah’ kelimesinin Hıristiyanlarca kullanılmasının Müslümanlarda kafa karışıklığına yol açtığını ve din değiştirmelere neden olabileceğini ifade ediyor.

Ülkenin yüzde 60'ının Müslüman olduğu Malezya'da  yüzde 9 ise Hıristiyanlardan oluşuyor. Aynı zamanda Hinduizm ve Budizm inancı da ülkede yaygın.